Informacje z Gliwic, o Gliwicach

Miasto okiem mieszkańca

REKLAMA: Fotowoltaika w Gliwicach

Napisany w dniu

    Mieszkańcy Gliwic coraz częściej decydują się na instalacje fotowoltaiczne, doceniając jednocześnie zalety odnawialnych źródeł energii. Czy to jednak możliwe, by obniżyć rachunki za energię elektryczną niemal do zera? Jeśli zaprosimy do współpracy fachowców, którzy dokładnie wyliczą nam koszty i uzyski z instalacji, wykorzystane zostaną dobrej jakości podzespoły to oczywiście jest taka szansa. Na instalacjach fotowoltaicznych nie warto oszczędzać. Dlaczego? O to zapytaliśmy fachowców z firmy Fotowoltaica: 

„Na rynku znajdziemy całe mnóstwo firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi, często jednak korzystają oni z typowo Chińskich modułów fotowoltaicznych. Oczywiście to nie jest tak, że na świecie jest kilka państw zajmujących się produkcją ogniw. Głównie, w 95% ogniwa powstają w Chinach, jednakże ogniwa to tylko składowa część modułu fotowoltaicznego. Liczy się także jakość wykonania ramki – czasem takie moduły potrafią się rozwarstwiać, liczy się także grubość i wytrzymałość szyby chroniącej ogniwa. Firma SOLAR BRUK BET wykorzystuje do tego szyby które są wstanie się oprzeć gradzinom o średnicy 55mm, podczas gdy Chińskie mają maksymalną wytrzymałość 22-25mm. To wszystko w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych ma ogromne znaczenie. Podobnie zresztą wygląda sytuacja jeśli chodzi o odporność na siłę wiatru. Moduły polskiego producenta badane są pod tym kontem, dlatego dostajemy certyfikat na piśmie z którego jasno wynika, że w przypadku ssania wiatru do 5400 Paskali nic się nie stanie, w przypadku Chińskich, to zaledwie 2400 Paskali. Dlatego właśnie jakość w tym przypadku ma ogromne znaczenie i nie warto na starcie oszczędzać, lepiej zainwestować trochę więcej i dłużej cieszyć się stabilną produkcją prądu. W przypadku polskiego producenta otrzymujemy 25 lat gwarancji na moc, a to spora odpowiedzialność. Więcej na ten temat na naszej stronie – Fotowoltaika – bo liczy się jakość! ” 

Czy mieszkańcy Gliwic często korzystają z paneli słonecznych? 

„Przede wszystkim należy pamiętać iż właściwa nazwa to fotowoltaika, czasem klienci używają określenia fotowoltanika, panele słoneczne, solary. Oczywiście tu można pokusić się o stwierdzenie, że nie ważne jak nazwiemy produkcję prądu z promieni słonecznych, ważne ile tak naprawdę możemy zaoszczędzić. Pamietajmy jednak, że jeśli fachowiec stosuje tego typu określenia podczas rozmowy o instalacji, to raczej nie jest to specjalista wysokich lotów. Odpowiadając jednak na Pana pytanie – oczywiście, że korzystają! W Gliwicach cały czas powstają nowe domy, nowe budynki firmowe. Jeśli rocznie zaoszczędzić możemy na rachunkach nawet 2000-4000 złotych to nad czym się zastanawiać. Instalacja fotowoltaiczna spłaca się średnio po 5-7 latach, uwzględniając ulgę termomodernizacyjną oraz 5000zł z programu „Mój Prąd”. Od tego momentu generujemy już tylko zyski! Gdy do tego wszystkiego doliczyć jeszcze oszczędności na ogrzewaniu wynikające z wykorzystania z pompy ciepła, czy mat grzewczych na podczerwień to mamy pełen sukces, bo oszczędzamy nie tylko na prądzie! ” 

Obniż rachunki za prąd, skorzystaj z fotowoltaiki!

Montaż instalacji fotowoltaicznych w Gliwicach

Od czego zacząć realizację inwestycji? 

„W pierwszej kolejności trzeba wyczytać z rachunku za prąd ile energii zużywamy, na tej podstawie buduje się projekt całej instalacji. Trzeba pamiętać iż nie możemy zaprojektować mikroelektrowni, która będzie produkowała zbyt mało prądu lub zbyt dużo w stosunku do tego jakie jest nasze zapotrzebowanie ….. ” 

Dlaczego nie możemy produkować za dużo, przecież to nikomu nie szkodzi? 

„Wyceniając instalację bierzemy pod uwagę zużycie, na tej podstawie projektujemy ilość modułów, które będą produkowały prąd przez lata. Jeśli założymy sobie dużo więcej, to nigdy nie wykorzystamy nadprodukcji i nasz wytworzony prąd przepadnie! Krótko mówiąc my zainwestujemy o kilka tysięcy więcej, tylko po to by nadprodukowywać prąd! Pamiętajmy, że wedle ostatniej nowelizacji niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci. Krótko mówiąc na wykorzystanie mamy 1 rok. Dlatego tak ważne jest oszacowanie jakie mamy zużycie, jeśli planujemy w najbliższym czasie instalację pompy ciepła lub klimatyzacji koniecznie trzeba to uwzględnić w naszym planie inwestycyjnym.” 

Dziękujemy za rozmowę. 

Z Panem Michałem z firmy Fotowoltaica rozmawiał Bartek Kasprzykowski. 

Fotowoltaika – Gliwice 

kontakt@fotowoltaica.pl

0 0 votes
Article Rating
 
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Drogi w Gliwicach

Korki, objazdy, przejazdy oraz ciekawostki z Gliwickich dróg.

Rekreacja

Miejsca w których Gliwiczanie odpoczywają.

Miasto

Co się dzieje w mieście, o czym powinniśmy wiedzieć?

Urząd

Problemy, podpowiedzi, ułatwienia - sprawy w Urzędzie

Firmy w Gliwicach

Duże, średnie, mniejsze - firmy warte uwagi w Gliwicach.

Mistrzowie parkowania

Prawdziwi mistrzowie parkowania na parkingach w Gliwicach