Wiktor Gorzołka, urodzony w 1908 roku w Łabędach, a zmarły 24 sierpnia 1944, był istotną postacią w polskim ruchu narodowym oraz społeczny. Jego działalność jako redaktora dwutygodnika Związku Polaków w Niemczech "Słowo Śląskie" oraz współwydawcy "Katolika trzyrazowego" była znacząca, wpływając na polskie życie kulturalne i społeczne w Niemczech.
Gorzołka aktywnie uczestniczył w zjazdach młodzieżowych organizowanych przez polskie środowiska w całych Niemczech. Był również związany z Związkiem Polaków w Niemczech jako działacz młodzieżowy. W 1934 roku wspólnie z Józefem Kachlem i Wincentym Wawrzyniakiem zainicjował tzw. "bunt młodych", co miało na celu mobilizację młodzieży do aktywnej walki o swoje prawa i interesy.
W latach 1933–1939 pełnił funkcję prezesa ZPMK na Śląsku Opolskim, a w latach 1936–1937 był sekretarzem Związku Polaków na Śląsku. Jego działalność nie pozostała jednak bez echa, gdyż latem 1937 roku został aresztowany, ale na szczęście wypuszczono go w listopadzie.
Po inwazji III Rzeszy na Polskę, 11 listopada 1939 roku Gorzołka został ponownie aresztowany i osadzony w obozie w Buchenwaldzie, gdzie wziął aktywny udział w organizowaniu polskiego ruchu oporu. Niestety, zginął on 24 sierpnia 1944 roku podczas nalotu amerykańskich samolotów na zakłady wojskowe w pobliżu obozu.
W wyniku swoich zasług, Wiktor Gorzołka jest patronem jednej z ulic w Gliwicach, a także w Groszowicach (Opole) oraz Gorzowie Śląskim. Jego życie i działalność pozostają ważnym elementem historii polskiego społeczeństwa w Niemczech.
Przypisy
- Ryszard Hajduk, "Nieznana karta tajnego frontu", MON, W-wa 1985 r., ISBN 83-11-07208-6
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Zbigniew Rokita | Michał Kubik | Zdzisław Kamiński (dziennikarz) | Igor BłachutOceń: Wiktor Gorzołka