Gustav Richard Ludwig Neumann, urodzony 15 grudnia 1838 roku w Gliwicach, a zmarły 16 lutego 1881 roku w Allenbergu, koło Wehlau, to postać, która zapisała się w historii niemieckiego szachowania.
Był on jednym z czołowych niemieckich szachistów swojego czasu.
Życiorys
Gustav Neumann przyszedł na świat w 1838 roku w Gliwicach, jako syn drukarza o tym samym imieniu. Jego edukacja rozpoczęła się w gimnazjum w Gliwicach, skąd skierował swoje kroki do Wrocławia oraz Berlina, aby studiować medycynę. Jednakże, szybko porzucił nauki w tej dziedzinie, oddając się pasji do gry w szachy. Wkrótce zyskał renomę i stał się jednym z najbardziej uznawanych niemieckich szachistów w latach 60. XIX wieku. Miał zaszczyt grać z takimi mistrzami jak Adolf Anderssen, który regularnie odwiedzał Berlin.
W 1865 roku uczestniczył w prestiżowym turnieju Berliner Schachgesellschaft, osiągając imponujący wynik +34, −0, =0. Również w tym samym roku zdominował zawody w Westdeutschen Schachkongress w Elberfeld, gdzie nie przegrał żadnej partii. Jego międzynarodowy debiut nastąpił w 1867 roku w Paryżu, gdzie zajął czwarte miejsce. W tym samym roku odniósł zwycięstwo w turnieju w Dundee, przed Wilhelmem Steinitzem, a w 1872 roku uplasował się na drugim miejscu w Altonie, przegrywając z Adolfem Anderssenem.
W 1864 Neumann przyjął rolę redaktora „Neue Berliner Schachzeitung” oraz prowadził działalność publicystyczną. Jego książki poświęcone szachom, publikowane w kolejnych latach, cieszyły się dużą popularnością i były szeroko tłumaczone. W 1869 roku podjął decyzję o osiedleniu się w Paryżu, dążąc do ukończenia swoich studiów. Niestety, w grudniu tego samego roku zdiagnozowano u niego załamanie nerwowe, co skutkowało hospitalizacją w paryskim zakładzie dla chorych umysłowo.
W marcu 1870 z pomocą przyjaciół powrócił do Niemiec, jednak jego życie w dużej mierze spędzone było w zakładach psychiatrycznych. W czasie okresów poprawy brał udział w zawodach szachowych; w 1870 roku zajął trzecie miejsce w Baden-Baden, pokonując Adolfa Anderssena 2:0. Jego ostatni turniej miał miejsce w 1872 roku w Altonie, gdzie zdobył drugą nagrodę. Zmarł w wieku 42 lat w Allenbergu, znajdującym się niedaleko Wehlau w Prusach Wschodnich. Gustav nigdy się nie ożenił, a opiekował się nim jego młodszy brat, Carl Friedrich (1841-1928).
Rodzina Gustava wskazywała na wypadek w jego dzieciństwie w drukarni ojca jako możliwą przyczynę jego problemów psychicznych. Uważano, że gra w szachy miała negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne, co skłoniło rodzinę Neumannów do zaprzestania grania w tę grę po jego śmierci. Mimo trudności, Gustav był zapamiętany jako człowiek o wyjątkowej sympatii i miłym usposobieniu, choć zawsze miał poważny wyraz twarzy.
Według systemu Chessmetrics, najwyżej sklasyfikowany był w grudniu 1868 roku, kiedy to zajmował 1. miejsce na świecie.
Dzieła
Gustav Neumann był znanym teoretykiem szachowym, którego prace do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników tej królewskiej gry. Jego wkład w rozwój szachów można dostrzec w wielu istotnych publikacjach. Oto niektóre z jego kluczowych dzieł:
- Berthold Suhle, Gustav Neumann: Die neueste Theorie und Praxis des Schachspiels seit dem Schachcongresse zu New-York i. J. 1857. Julius Springer, Berlin 1865,
- Leitfaden für Anfänger im Schachspiel. Julius Springer, Berlin 1865,
- A. Anderssens Schachpartieen (sic) aus den Jahren 1864 und 1865. Julius Springer, Berlin 1866,
- Das Schachspiel und seine Abarten. Julius Springer, Berlin 1867.
Przypisy
- ludwig [online], gliwiczanie.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
- British Chess Magazine 105, s. 318
- Chessmetrics Player Profile: Gustav Neumann. [dostęp 30.06.2010 r.]
- Neumann, ein oberschlesicher Welt-Schachmeister. Oberschlesien im Bild 14, ss. 4-5, 1928.
Oceń: Gustav Neumann