Rzymskokatolicka parafia, znana jako Chrystusa Króla, jest ważnym miejscem kultu w Gliwicach. Ta parafia znajduje się w obrębie dekanatu Gliwice-Sośnica oraz w diecezji gliwickiej, co podkreśla jej istotną rolę w lokalnej wspólnocie religijnej.
Parafia Chrystusa Króla w Gliwicach to nie tylko miejsce modlitwy, ale też centrum życia duchowego dla wielu wiernych, którzy uczestniczą w różnych praktykach religijnych organizowanych w jej ramach.
Historia parafii
W 1930 roku podjęto pierwsze starania o zbudowanie kościoła, jednak prace budowlane rozpoczęły się dopiero cztery lata później. Kluczową rolę w tym przedsięwzięciu odegrał ksiądz Brunon Pattas, który był inspiratorem nie tylko budowy świątyni, ale również powstania nowej parafii, będąc jednocześnie proboszczem parafii Świętej Rodziny. Projekt budowli stworzył austriacki architekt Karl Mayr. Uroczystość konsekracji kościoła, a także erygowanie nowej parafii, miały miejsce 3 listopada 1935 roku, kiedy to kardynał Adolf Bertram dokonał formalnego wprowadzenia świątyni do istnienia.
Kościół został zaprojektowany w formie bazyliki, co nadaje mu szczególny charakter liturgiczny. W 1938 roku na przedniej ścianie prezbiterium powstał fresk przedstawiający Chrystusa Króla, namalowany przez znanego artystę malarza Karola Platzka, który cieszył się uznaniem na Górnym Śląsku. Niestety, po II wojnie światowej fresk ten został zamalowany. Powód tego działania oraz wysiedlenia księdza Brunona Pattasa do Niemiec wiązał się z napisem w języku niemieckim: „Królestwo moje nie jest z tego świata”, który znajdował się na fresku.
W 1955 roku w bocznej nawie kościoła powstał ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1973 roku przeprowadzono ponowny remont, który obejmował przebudowę prezbiterium, malowanie wnętrza kościoła, a także odkrycie fresku autorstwa Platzka. Kolejny znaczący remont miał miejsce w latach 1994–1995, kiedy to dokonano kapitalnej wymiany dachu, w tym desek w konstrukcji oraz pokrycia blachą miedzianą.
Rok 1996 to czas, kiedy w kościele oraz w domu katechetycznym (który zbudowano w latach 1984–1986) zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Do 1999 roku zrealizowano renowację oculusów naw bocznych, a w 2010 roku przeprowadzono prace konserwatorskie terenów zielonych, które otaczają budowlę. W latach 2010–2012 dokonano wymiany dużych okien naw bocznych, a w roku 2013 przystąpiono do restauracji witraży oculusów. W tym samym roku zmodernizowano również pomieszczenia kaplicy bocznej adoracji oraz zakrystii.
Od 1981 do 1994 roku w kościele pw. Chrystusa Króla odbywał się coroczny ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej „Cantate Deo”, który przyciągał wielu uczestników i miłośników muzyki religijnej. Parafia ma w swoim dorobku również dwie publikacje:
- Nasz farorz – książka o księdzu Józefie Dyllusie, wydana w 2009 roku, po jego śmierci,
- Witraże kościoła Chrystusa Króla w Gliwicach – wydana w 2010 roku na pamiątkę 75-lecia konsekracji kościoła.
Zasięg parafii
Parafia w Gliwicach obejmuje około 13 000 wiernych, którzy zamieszkują różne ulice w mieście. Oto lista ulic, które należą do tej społeczności: Bnięka, Bluszczowa, bł. Bronisławy, Brzozowa (numery 1-23 i 2-26), Chodkiewicza, Chorzowska (numery 1-39 i 2-44), Czarnieckiego, Czeremchowa, Dąbrowskiego, św. Elżbiety, Hoblera, Jarzębinowa, Jodłowa, Kalinowa, Kolejarzy, Koraszewskiego, Krakusa, Kruszynowa, Leszczynowa, Leśna, Libelta, Ligustrowa, Lipowa, Malinowa, św. Marka (numery 1-31 i 2-38), Młodego Hutnika, Na Zbiegu, Okrzei, Opolska, Podlesie (numery 1-57 i 2-78b), Poniatowskiego, Porzeczkowa, Przyniczyńskiego, Rogiera, Rolna, Rostka, Sikory, Skowrońskiego, Spółdzielczej, Targowa, Tarninowa oraz Tarnogórska (numery parzyste 2-150), Traugutta, Wandy, Witkiewicza, Wolskiego, Wróblewskiego, Wujka, Zajączka i Żółkiewskiego.
Proboszczowie
Na przestrzeni lat Parafia Chrystusa Króla w Gliwicach miała zaszczyt być prowadzona przez wielu kapłanów, którzy wnieśli znaczący wkład w życie duchowe społeczności. Poniżej przedstawiamy listę proboszczów, którzy kierowali tą parafią w różnych okresach historycznych.
- ks. Brunon Pattas (1934–1946),
- ks. Jerzy Piszczyk (1947–1954),
- ks. Franciszek Szatkowski (1954–1967),
- ks. Józef Joachim Dyllus (1968–2006),
- ks. Artur Sepioło (2006–2012),
- ks. Jacek Orszulak (od 2012).
Księgi metrykalne
Parafia w Gliwicach, znana jako Chrystusa Króla, aktywnie prowadzi dokumentację metrykalną. Księgi chrztów, ślubów oraz zgonów są zachowywane od 1925 roku, co świadczy o dbałości o historię i tradycję wspólnoty.
Dodatkowo, parafia dysponuje księgami metrykalnymi lokalu Świętej Rodziny, które obejmują lata 1919–1940. To niezwykle cenne źródło informacji, które pozwala na rekonstrukcję najważniejszych wydarzeń w życiu jej mieszkańców.
Przypisy
- Czasopismo parafialne "Chrystus Król nr 83" z 29.03.2015 r. Dane z 2014 roku.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia greckokatolicka Trójcy Świętej w Gliwicach | Parafia św. Gerarda w Gliwicach | Parafia wojskowa św. Barbary w Gliwicach | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Gliwicach | Parafia św. Antoniego w Gliwicach-Wójtowej Wsi | Parafia Miłosierdzia Bożego w Gliwicach | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gliwicach | Parafia Ewangelicko-Metodystyczna w Gliwicach | Parafia św. Jadwigi w Gliwicach-Brzezince | Parafia Świętej Rodziny w Gliwicach | Ormiańskokatolicka parafia południowa pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach | Parafia św. Anny w Gliwicach | Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Gliwicach-Łabędach | Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Gliwicach | Parafia św. Michała Archanioła w Gliwicach | Parafia św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach | Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gliwicach | Parafia św. Józefa w Gliwicach | Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej w GliwicachOceń: Parafia Chrystusa Króla w Gliwicach