Egon Franke (szermierz)


Egon Johann Franke był wybitnym polskim szermierzem, którego życie i osiągnięcia stanowią inspirację dla wielu. Urodził się 23 października 1935 roku w Gliwicach, mieście o bogatej historii i tradycjach sportowych.

Jego kariera sportowa to nie tylko pasja, ale także szereg niezwykle ważnych osiągnięć, które przyniosły mu uznanie na arenie międzynarodowej. Egon Franke zdobył aż trzy medale podczas igrzysk olimpijskich, co potwierdza jego niezwykłe umiejętności oraz determinację. Jako zawodnik o niemieckim pochodzeniu, wpisywał się w bogaty kontekst sportowy Polski, gdzie szermierka cieszy się dużym zainteresowaniem.

Poza sukcesami olimpijskimi, Franke był także wielokrotnym medalistą mistrzostw świata, co podkreśla jego znaczenie w historii tego sportu. Jego osiągnięcia stanowią ważny rozdział w polskiej szermierce, a pamięć o nim trwa również dzięki wpływowi, jaki wywarł na młodych adeptów tej dyscypliny.

Kariera sportowa

Egon Franke wystąpił trzykrotnie na igrzyskach olimpijskich we florecie. W 1960 roku, na igrzyskach odbywających się w Rzymie, reprezentował drużynę, która odpadła w ćwierćfinale. Jego największym osiągnięciem był jednak złoty medal, który zdobył indywidualnie na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Był pierwszym Polakiem, który osiągnął tak spektakularny sukces w tej dyscyplinie. W tym samym roku zyskał także srebrny medal w drużynie, współpracując z Ryszardem Parulskim, Januszem Różyckim, Zbigniewem Skrudlikiem oraz Witoldem Woydą.

Kolejnym jego sukcesem stał się brązowy medal drużynowy, zdobyty podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, gdzie jego drużyna rywalizowała w składzie z Adamem Lisewskim, Parulskim, Skrudlikiem i Woydą.

W swoim dorobku ma również osiągnięcia na mistrzostwach świata. W 1963 roku w Gdańsku zdobył brązowy medal we florecie indywidualnie, oraz był częścią drużyny mistrzów świata w szabli, która triumfowała w Buenos Aires w 1962 roku. Do tego, został wicemistrzem w florecie w Gdańsku w 1963 roku oraz czterokrotnym brązowym medalistą tej dyscypliny, z zawodów organizowanych w Turynie w 1961, Buenos Aires w 1962, Moskwie w 1966 oraz Montrealu w 1967 roku.

Franke zdobył również tytuł mistrza Polski we florecie w 1962 roku, a także wicemistrza w latach 1957 oraz 1967. W drużynowych zmaganiach trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski. Jego osiągnięcia w sporcie zostały docenione, zajmując 4. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego w 1964 roku.

Reprezentował kluby sportowe w różnych okresach swojego życia. Na początku kariery związany był z Budowlanymi Gliwice (od 1952 do 1955 roku), następnie z CWKS Warszawa (1955-1957) oraz z Piastem Gliwice, gdzie spędził lata 1957-1971.

Życie prywatne

Egon Franke, szermierz o niemałym dorobku, przyszedł na świat w Gliwicach, które w czasie jego narodzin były pod niemiecką administracją. Jego rodzina postanowiła pozostać w Polsce po zakończeniu II wojny światowej, co było spowodowane m.in. tym, że jego ojciec był niepełnosprawny i nie służył w armii. W związku z tym, Egon rozpoczynał naukę języka polskiego dopiero w wieku 10 lat.

W swoich wspomnieniach Franke podkreślał, że jako mały chłopiec uważał się za Niemca, jednak z biegiem lat jego tożsamość ewoluowała. Określał siebie najpierw jako Ślązaka, by ostatecznie zaakceptować fakt, że jest Polakiem, mimo iż nosił niemieckie imię oraz nazwisko.

Po zakończeniu kariery sportowej, w 1975 roku wraz z rodziną osiedlił się w Italii, gdzie z powodzeniem pracował jako trener, prowadząc drużynę narodową w szermierce. Choć Egon zamieszkał z żoną w Italii, nie ubiegał się o obywatelstwo włoskie, a równocześnie posiadał dom w Polsce.

Rodzina Franke również miała swoje osiągnięcia w szermierce – jego młodszy brat kontynuował tradycję i został trenerem w Brunszwiku. Egon Franke po raz drugi ożenił się z Elżbietą Franke, z domu Cymerman, która również była znaną florecistką oraz olimpijką. Z pierwszego małżeństwa miał starszego syna Witolda, który na stałe mieszka w Gliwicach, natomiast jego młodszy syn Piotr żyje i pracuje we Włoszech, gdzie również zajmuje się trenowaniem szermierzy.

Przypisy

  1. JacekJ. Sroka JacekJ., Zmarł Egon Franke. Wspaniały szermierz z Gliwic miał 86 lat [online], Dziennik Zachodni, 30.03.2022 r. [dostęp 30.03.2022 r.]
  2. Nie żyje Egon Franke, jeden z najwybitniejszych polskich szermierzy [online], Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 30.03.2022 r.]
  3. a b c Egon Franke (1935-2022) – Polski Komitet Olimpijski [online] [dostęp 31.01.2023 r.]
  4. FilmPolski.pl - EGON FRANKE [online], www.filmpolski.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
  5. a b Egon Franke: czuję się spełniony jako sportowiec, trener i jako człowiek [online], Onet Sport, 06.10.2016 r. [dostęp 14.10.2020 r.]
  6. Polski Komitet Olimpijski - Egon Johann Franke. pkol.pl. [dostęp 06.12.2011 r.]

Oceń: Egon Franke (szermierz)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:12