Sławomir Tkacz to uznany polski prawnik, który urodził się 21 października 1972 roku w Gliwicach. Jego kariera naukowa oraz zawodowa koncentruje się na teorii prawa i filozofii prawa, co czyni go ekspertem w tych dziedzinach.
Obecnie Sławomir Tkacz pełni funkcję adwokata oraz jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Jego wiedza i doświadczenie zostały docenione, co umożliwiło mu objęcie stanowiska profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Życiorys
Sławomir Tkacz to wybitny prawnik, który ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach. W 1996 roku zdobył dyplom na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jego kariera naukowa nabrała rozmachu w 2001 roku, kiedy to obronił pracę doktorską, której tematem była klauzula „sprawiedliwość” w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, napisaną pod kierunkiem profesora Józefa Nowackiego. Za osiągnięcia w pracy naukowej, jego rozprawa została nagrodzona pierwszą nagrodą w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Komitetu Nauk Prawnych PAN, wyróżnianą za najlepszą pracę doktorską w dziedzinie nauk prawnych.
W 2015 roku, po złożeniu dorobku naukowego i monografii pt. O zintegrowanej koncepcji zasad prawa w polskim prawoznawstwie (Od dogmatyki do teorii), uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na University Śląskim. Z dniem 1 maja 2018 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a jego prace są związane z Katedrą Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji.
Obszar jego badań naukowych koncentruje się na teorii prawa, z szczególnym uwzględnieniem problematyki związanej z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Wśród jego zainteresowań znajdują się również zagadnienia wykładni prawa, argumentacji prawniczej oraz techniki legislacyjnej. Dodatkowo, Tkacz prowadzi studia dotyczące myśli teoretyczno-prawnej, koncentrując się na Polsce w okresie międzywojennym.
W latach 2003–2006 Sławomir Tkacz ukończył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Rejonowej w Gliwicach. Po zdaniu egzaminu prokuratorskiego, został wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Od 2007 roku współpracuje z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie angażuje się w proces ochrony praw obywatelskich w Polsce.
Wybrane publikacje
W poniższym zestawieniu przedstawiono wybrane prace naukowe Sławomira Tkacza, które wnoszą istotny wkład w dziedzinę prawa oraz prawoznawstwa.
- Sławomir Piekarczyk, Sławomir Tkacz, Wykładnia autentyczna w świetle nauki o wykładni prawa, Katowice: UŚ, 2023,
- Sprawiedliwość w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, Katowice: UŚ, 2003,
- O zintegrowanej koncepcji zasad prawa w polskim prawoznawstwie (Od dogmatyki do teorii), Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2013,
- J. Nowacki, Z. Tobor, S. Tkacz, I. Bogucka, A. Bielska-Brodziak, L. Rodak, A. Wentkowska, Wstęp do prawoznawstwa, wydanie 5. uzupełnione i poprawione, Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2016,
- G. Krawiec, S. Tkacz, A. Wentkowska, Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Wykładnia przepisów nowelizujących w świetle regulacji europejskich, Warszawa: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, 2012,
- Leksykon prawa dla polityków, Polskie Wydawnictwo Prawnicze, 2011 (47 haseł wspólnie z Z. Toborem).
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Marek Pasionek | Marcin Czepelak | Roman Wieruszewski | Stefan Hambura | Arthur KochmannOceń: Sławomir Tkacz