Wojciech Łukasz Dyszkiewicz to wybitna postać w dziedzinie torakochirurgii, która urodziła się 13 kwietnia 1948 roku w Gliwicach. Jego kariera zawodowa zyskała szczególne uznanie, gdy w 2005 roku objął stanowisko profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Życiorys
Wojciech Dyszkiewicz jest osobą, której życie zawodowe ściśle związane jest z poznańską Akademią Medyczną, gdzie w 1972 roku ukończył studia z zakresu medycyny. Od tego momentu, uczelnia ta stała się podstawą jego kariery. Od 2004 roku sprawuje funkcję kierownika Katedry Kardio-Torakochirurgii, a od 1995 roku kieruje Kliniką Torakochirurgii. Przez lata pełnił również inne ważne role, w tym prodziekana Wydziału Lekarskiego II ds. nauczania w języku angielskim w latach 1993–1999 oraz prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą w latach 2002-2008.
Dyszkiewicz jest aktywnym promotorom nauki w zakresie medycyny, będąc promotorem 12 doktoratów oraz kierownikiem 8 zakończonych specjalizacji. Od 2000 roku pełni także funkcję konsultanta wojewódzkiego w województwie wielkopolskim oraz lubuskim, skupiając się na torakochirurgii. Posiada specjalizacje z szerokiej gamy dziedzin, w tym chirurgii ogólnej, torakochirurgii oraz transplantologii klinicznej.
W dorobku naukowym Wojciecha Dyszkiewicza znajdziemy 125 publikacji oryginalnych, w tym 25 tekstów w czasopismach anglojęzycznych, a także 155 doniesień zjazdowych, które ukazały się w formie streszczeń lub pełnych artykułów w czasopismach oraz pamiętnikach naukowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują różnorodne zagadnienia medyczne, takie jak:
- osłona mięśnia sercowego przed niedokrwieniem w trakcie operacji kardiochirurgicznych,
- czynniki ryzyka operacyjnego u pacjentów z rakiem płuc,
- chemioterapia adiuwantowa w chirurgicznym leczeniu raka płuc,
- techniki małoinwazyjne w chirurgii klatki piersiowej i serca.
W latach 1978, 1979, 1985, 1986 oraz 1993 miał okazję uczestniczyć w szkoleniach naukowo-zawodowych w Klinice Kardiochirurgii Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium, a w 2002 roku był na szkoleniu w nowojorskim Memorial Sloan Kettering Center. Jest członkiem renomowanych organizacji takich jak European Society Thoracic Surgeons, New York Academy of Sciences oraz European Society of Cardiology.
Prywatnie Wojciech Dyszkiewicz jest żonaty i ma jedną córkę.
Odznaczenia i nagrody
Wojciech Dyszkiewicz został uhonorowany szeregiem prestiżowych odznaczeń oraz nagród, które są świadectwem jego wybitnych osiągnięć w dziedzinie medycyny oraz służby zdrowia. Jego wkład w tę branżę jest znaczący i dostrzegany przez licznych specjalistów oraz instytucje. Poniżej znajduje się lista jego wyróżnień:
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Odznaka Honorowa Miasta Poznania,
- Medal urzędu marszałkowskiego za zasługi dla rozwoju służby zdrowia w Wielkopolsce,
- Odznaka Honorowa STN,
- Nagroda im. Biegańskiego (2004),
- Indywidualna nagroda ministra zdrowia za wkład pracy na rzecz Akademii Medycznej w Poznaniu (2005),
- Nagroda wojewody wielkopolskiego za wybitne zasługi w rozwoju pulmonologii (2006).
Przypisy
- Dyszkiewicz, Wojciech. Katalog elektroniczny Biblioteki Narodowej. [dostęp 02.11.2016 r.]
- Wojciech Dyszkiewicz (publikacje). researchgate.net. [dostęp 02.11.2016 r.] (ang.).
- Wojciech Dyszkiewicz (publikacje). Katalog PubMed. [dostęp 02.11.2016 r.] (ang.).
- Wojciech Dyszkiewicz (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 02.11.2016 r.] (ang.).
- Krystian Lurka: Pierwszy przeszczep płuca w Poznaniu: Chory dostał nowy narząd!. gloswielkopolski.pl, 01.01.2015 r. [dostęp 02.11.2016 r.]
- Prof. dr hab. Wojciech Dyszkiewicz. thorax.wcpit.pl. [dostęp 02.11.2016 r.]
- Wojciech Łukasz Dyszkiewicz. monitorfirm.pl. [dostęp 02.11.2016 r.]
- a b c Wojciech Dyszkiewicz. prabook.com. [dostęp 02.11.2016 r.] (ang.).
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Jerzy Kurkowski | Ewa Małecka-Tendera | Leon Głogowski | Jacek Białkowski | Leszek Miszczyk | Jarosław Pinkas | Oskar Troplowitz | Georg Ernst KonjetznyOceń: Wojciech Dyszkiewicz