Jerzy Kurkowski


Jerzy Lech Kurkowski, urodzony 17 marca 1948 roku w Gliwicach, był wybitnym polskim lekarzem neurologiem oraz urzędnikiem, który znacząco wpłynął na polski system ochrony zdrowia. Jego życie zakończyło się 9 października 2004 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad wśród współpracowników oraz pacjentów.

Kurkowski uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, co stanowiło ważny krok w jego karierze zawodowej. W czasie swojej pracy angażował się również w działalność społeczną, będąc członkiem NSZZ „Solidarność”. W 1991 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, gdzie miał wpływ na podejmowanie decyzji związanych z polityką zdrowotną w Polsce.

Życiorys

Jerzy Kurkowski od najmłodszych lat przywiązywał dużą wagę do sportu, a szczególnie do lekkiej atletyki oraz pływania, osiągając w tych dziedzinach tytuł akademickiego mistrza Polski. Po zakończeniu swojej kariery sportowej, skoncentrował się na edukacji i ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie specjalizował się w dziedzinie neurologii. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazywał jako wykładowca w renomowanych instytucjach, takich jak Śląskiej Akademii Medycznej, Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a także Politechniki Śląskiej.

Jerzy Kurkowski dodatkowo rozwijał swoje umiejętności w ramach studiów podyplomowych na University of Kentucky oraz Katowickiej Szkole Menedżerów. W 1995 roku w Śląskiej Akademii Medycznej obronił rozprawę doktorską, której tematem była Przemiana kwasu palmitynowego – 1-14C pod wpływem wybranych leków przeciwpadaczkowych u szczurów.

W swojej karierze zawodowej Kurkowski pracował w różnych placówkach medycznych, m.in. jako asystent w ZOZ Mikołów, oraz kierownik Poradni Przeciwalkoholowej w ZLZ „Huty Łaziska”. Następnie zatrudniony był w Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W latach 80. kurkowski zaangażował się w działalność w NSZZ „Solidarność”, pełniąc funkcję szefa Sekcji Zdrowia Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów. W okresie stanu wojennego doświadczył internowania, po czym wrócił do działania w duszpasterstwie.

Od 3 lipca do 3 grudnia 1991 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Po zakończeniu tej misji, objął stanowisko dyrektora Wydziału Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz funkcję lekarza wojewódzkiego. W 1997 roku został dyrektorem Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Niestety, zmarł nagle na zawał serca, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu na katowickiej Ligocie.

Jerzy Kurkowski był aktywnym członkiem władz Okręgowej i Naczelnej Rady Lekarskiej. Pełnił rolę redaktora naczelnego „Gazety Szpitalnej” oraz był członkiem kolegium „Gazety Lekarskiej”. W 2004 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za swoją działalność na rzecz organizacji kombatanckich. Jego osiągnięcia w sferze zdrowia nie zostały niezauważone, co zaowocowało wyróżnieniami w konkursie „Menedżer w Służbie Zdrowia”. W 2004 roku zdobył również dwa złote medale w pływaniu w mistrzostwach świata lekarzy. Jerzy Kurkowski był autorem trzech książek, które poruszały bioetyczne i finansowe aspekty medycyny.

Przypisy

  1. Baza biogramów Biblioteki Jagiellońskiej. bju.uj.edu.pl. [dostęp 26.03.2020 r.]
  2. a b c Pożegnaliśmy Jerzego Kurkowskiego. sluzbazdrowia.com.pl, 21.10.2004 r. [dostęp 26.03.2020 r.]
  3. a b Jerzy Kurkowski pływackim mistrzem świata lekarzy. wyborcza.pl, 16.07.2004 r. [dostęp 26.03.2020 r.]
  4. Dr Jerzy Lech Kurkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.03.2020 r.]
  5. Jerzy Kurkowski. wyborcza.pl, 25.09.2003 r. [dostęp 26.03.2020 r.]
  6. M.P. z 2005 r. nr 5, poz. 46

Oceń: Jerzy Kurkowski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:24