Norbert Blacha, urodzony 28 września 1959 roku w Gliwicach, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki religijnej. Jego życie zakończyło się 3 lutego 2012 roku również w Gliwicach.
Jako muzyk, kompozytor i aranżer, Norbert pozostawił po sobie znaczący dorobek artystyczny. Był nie tylko utalentowanym pianistą i organistą, ale także cenionym realizatorem dźwięku. Jego pasja do muzyki obejmowała również pedagogikę, dzięki czemu wpływał na młodsze pokolenia muzyków.
Życiorys
Norbert Blacha, utalentowany muzyk i pedagoga, rozpoczął swoją edukację w Liceum Zawodowym, które znajduje się w Zespole Szkół Elektronicznych w Gliwicach. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia, gdzie doskonalił swoje umiejętności gry na fortepianie. W latach 1981–1985 kształcił się w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, skupiając się na kompozycji oraz aranżacji utworów muzycznych.
W okresie 1981–1992 pełnił rolę kierownika zespołu Cantate Deo z Gliwic. Już od 1984 roku był zatrudniony jako wykładowca oraz pianista akompaniator na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (obecnie znanym jako Instytut Jazzu) Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2003 roku uczył także w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Wśród licznych utalentowanych uczniów Norberta znajdują się m.in.: Kuba Badach, Kuba Molęda, Kasia Cerekwicka, Andrzej Lampert, Anna Stępniewska oraz Hania Stach.
Blacha jest laureatem licznych konkursów i przeglądów, zarówno świeckich, jak i religijnych, takich jak Sacrosong, który miał miejsce w Kraków-Mistrzejowice, Cantate Deo (Gliwice) czy FAMA (Świnoujście). Był głównym organizatorem, a później sędzią Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo w Gliwicach.
Norbert Blacha współpracował też z Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Nowym w Zabrzu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Od 1986 roku pełnił funkcję organisty w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach, wcześniej związany był z kościołem NSPJ w Gliwicach.
Od 1982 roku był właścicielem studia nagraniowego Studio B1, w którym powstało wiele znakomitych nagrań, w tym audio wersja Historii jazzu prof. Andrzeja Schmidta, obejmująca 28 płyt CD. Razem z grupą studentów organizował koncerty z repertuarem Negro Spirituals & Gospels, utworami Stevie Wondera oraz muzyką Raya Charlesa.
W latach 2007–2011 pełnił rolę inicjatora oraz kierownika muzycznego Silesia Gospel Festival. Blacha jest kompozytorem wielu popularnych utworów, takich jak Modlitwa o pokój, Pater noster, Wesoły wędrownik, czy Powiedz, że czekamy. Jako twórca stworzył wiele aranżacji chóralnych oraz wokalno-instrumentalnych, a także napisał muzykę do przedstawień teatralnych, w tym spektaklu Prorok Miłosierdzia, wydanego na DVD w 2006 roku oraz do spektaklu dla dzieci Lucjan – lew, jakiego nie było.
Norbert Blacha zmarł 3 lutego 2012 roku w wyniku choroby nowotworowej. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.
Dyskografia
Dyskografia Norberta Blachy to zróżnicowany zbiór wydawnictw, które ukazują jego artystyczną drogę oraz zaangażowanie w różnorodne projekty muzyczne. Poniżej znajduje się szczegółowy przegląd jego albumów oraz wydawnictw:
- 1991 – Kolędy – Cantate Deo,
- 1994 – Aqua – różni wykonawcy,
- 2000 – History of Jazz – Andrzej Schmidt (28 płyt CD),
- 2001 – Kolędy – Salvatores Amici,
- 2003 – IV Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Musica pro Europa w Gliwicach (2 płyty CD),
- 2004 – Leśne impresje z Wisły,
- 2006 – Prorok Miłosierdzia (DVD),
- 2006 – Kolędy – Norbert Blacha,
- 2006 – Niebo w dobrym humorze – Ewa Uryga, Jacek Wójcicki i zespół Ychtis,
- 2008 – Lucjan – lew, jakiego nie było (DVD),
- 2008 – Dziwna noc – Singers (DVD),
- 2009 – Klucz do serca – Siostry Szkolne de Notre Dame,
- 2010 – Ballada o Pyskowicach – zespół wokalny teatru Carpe Diem,
- 2011 – Musica Silesiae – Tajemnice Śląska.
W powyższej dyskografii można dostrzec różnorodność stylów i wydawnictw, które świadczą o wszechstronności artysty oraz jego wkładzie w rozwój muzyki na Śląsku.
Kompozycje
Spektakle
W bogatym dorobku Norberta Blachy znajdują się różnorodne dzieła teatralne, które przyciągają uwagę widzów oraz krytyków. W 2005 roku zaprezentował on spektakl pod tytułem Prorok Miłosierdzia, który poruszał ważne tematy społeczne. Trzy lata później, w 2008 roku, miały miejsce aż dwa znaczące wydarzenia artystyczne: Musisz przyjść, które dotykało kwestii osobistych i relacji międzyludzkich, oraz Lucjan – lew, jakiego nie było, spektakl pełen symboliki i emocji.
Utwory
Norbert Blacha ma również na koncie szereg utworów muzycznych, które zyskały uznanie wśród słuchaczy. Do najpopularniejszych jego kompozycji należą Modlitwa o pokój, która emanuje głębokim przesłaniem, a także Pater noster, który odzwierciedla duchowość autora. Inne znane utwory to Wesoły wędrownik oraz Powiedz, że czekamy, które wyróżniają się melodyjnością i emocjonalnym ładunkiem.
Przypisy
- Norbert Blacha nie żyje. Jego pogrzeb odbył się w poniedziałek – Katowice – NaszeMiasto.pl. katowice.naszemiasto.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- a b c d e f Norbert Blacha – kompozytor. norbertblacha.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Wesoły wędrownik | Bosko.pl. bosko.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Historia – Cantate Deo – Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej. cantate.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. am.katowice.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Instytut Jazzu – Akademia Muzyczna w Katowicach. am.katowice.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Chór Parafii Chrystusa Króla w Gliwicach: Wspomnienie – Norbert Blacha (1959 – 2012). canticumcordis.blogspot.com. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Nie żyje kompozytor i pianista Norbert Blacha – Dziennikzachodni.pl. dziennikzachodni.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Norbert Blacha – kompozytor. norbertblacha.pl. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Miraż na Silesia Gospel Festiwal – NaszRaciborz.pl – Kultura
- Silesia Gospel Festival – Historia. [dostęp 07.12.2010 r.]
- Cantate Deo – Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej – Zmarł Norbert Blacha. [dostęp 08.02.2012 r.]
- Biografia na stronie Akademii Muzycznej podaje rok 1985.
- Biografia na stronie Akademii Muzycznej podaje rok 1992.
- Gliwice pożegnały swojego kompozytora
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Lesław Nowara | Georg Paul Heyduck | Wojciech Chmielarz | Marcin Mokry | Michał Sobierajski | Ptakova | Piotr Lachmann | Jacek Ukleja | Tomasz Borkowski (aktor) | Arthur Silbergleit | Aleksander Balos | Grzegorz Celejewski | Marek Baraniecki | Beata Majewska | Krzysztof Kobyliński | Paweł Szyma | CeZik | Aleksander Nowak | Rafał Milach | Jerzy ChruścińskiOceń: Norbert Blacha