Biblioteka Politechniki Śląskiej jest instytucją naukową, która odgrywa kluczową rolę w życiu akademickim tej uczelni, gromadząc i udostępniając literaturę związaną z różnymi dyscyplinami naukowymi.
Powstała w 1945 roku, równocześnie z założeniem samej uczelni. Już 27 czerwca tego samego roku, rektor politechniki powołał inżyniera Tytusa Laskiewicza, byłego dyrektora Biblioteki Politechniki Lwowskiej, na stanowisko kierownika nowej biblioteki. Jego kadencja trwała do 28 lutego 1956 roku.
Początkowo biblioteka zajmowała pomieszczenia na drugim piętrze budynku przy ulicy Marcina Strzody 21, które przystosowano jako magazyn, wypożyczalnię oraz czytelnię. W tym czasie zespół pracowniczy składał się z czterech osób: kierownika, bibliotekarki, introligatora oraz woźnego. Księgozbiór w znacznej części pozyskiwano z poniemieckich zbiorów zlokalizowanych na Śląsku, a także z zakupów w Krakowie oraz darowizn. Na początku swojej działalności biblioteka dysponowała około 3000 dzieł.
Nowy budynek głównej siedziby biblioteki, zlokalizowany przy ulicy Kaszubskiej, został uroczyście otwarty 8 października 1994 roku. Dziś biblioteka dysponuje także dwiema filiami, które znajdują się w Katowicach oraz w Rybniku. Pod jej skrzydłami funkcjonują wszystkie biblioteki, znajdujące się w strukturze wydziałów, instytutów, katedr oraz innych jednostek uczelnianych.
Całość zbiorów biblioteki jest organizowana i widoczna w Katalogu Centralnym, który znajduje się w budynku biblioteki. To systematyczne podejście pozwala na efektywną obsługę użytkowników oraz bezproblemowy dostęp do zasobów.
Jednostki wewnętrzne
W strukturze Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej znajduje się wiele kluczowych jednostek, które spełniają różnorodne funkcje. Oto lista tych jednostek:
- oddział Czasopism,
- oddział Informacji Naukowej,
- oddział Udostępniania Zbiorów,
- oddział Zbiorów Zwartych,
- samodzielna Sekcja ds. Komputeryzacji Bibliotek,
- samodzielna Sekcja ds. Dygitalizacji.
Przypisy
- Historia [online], www.polsl.pl [dostęp 02.03.2020 r.]
- Historia [online], www.polsl.pl [dostęp 17.09.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Dom przedpogrzebowy w Gliwicach | Ratusz w Gliwicach | Teatr Miejski w Gliwicach | Hotel Diament w Gliwicach | Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk | Synagoga w Gliwicach | Młodzieżowy Dom Kultury w GliwicachOceń: Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej