Aureli Błaszczok


Aureli Błaszczok to wybitny skrzypek polski, który urodził się 24 lipca 1955 roku w Gliwicach. Jego talent muzyczny od najmłodszych lat zyskał uznanie, a warsztat wykonawczy przyczynił się do jego sukcesów na scenie.

Jako artysta, Błaszczok zbudował renomę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, stając się jednym z prominentnych przedstawicieli polskiej muzyki klasycznej.

Życiorys

Aureli Błaszczok, znany muzyk, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 1974 roku. Następnie rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczył się gry na skrzypcach pod okiem Stanisława Lewandowskiego. Po zakończeniu studiów związany był z tą uczelnią, gdzie również prowadził zajęcia dydaktyczne.

Muzyk ma na swoim koncie wiele osiągnięć, w tym sukcesy w różnorodnych konkursach muzycznych. W 1981 roku zdobył III nagrodę podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Aureli Błaszczok koncertował nie tylko w Polsce, ale również za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Austrii, Rumunii, Danii, Węgrzech oraz Wielkiej Brytanii.

Jest uznawany za znakomitego interpretatora sonat Charlesa Ivesa oraz utworów Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego. Wyróżniającym momentem w jego karierze było prawykonanie I i II Sonaty na skrzypce solo autorstwa śląskiego kompozytora Aleksandra Lasonia. Sonaty te zostały mu dedykowane. Prawykonanie I Sonaty miało miejsce w 1975 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas IV Festiwalu Młodych, a II Sonata miała swoją premierę w 1984 roku w Niemczech, dokładnie w Justus-Liebig-Haus w Darmstadcie, w 1985 roku.

Przez dwadzieścia lat, od sezonu 2001/2002 do 2020/2021, Aureli Błaszczok pełnił funkcję koncertmistrza w Filharmonii w Stuttgarcie, co stanowi zwieńczenie jego niezwykle bogatej kariery muzycznej.

Przypisy

  1. Verabschiedung von Aureli Blaszczok in den Ruhestand [online], stuttgarter-philharmoniker.de, 01.05.2021 r.
  2. Aureli Błaszczok. wieniawski.pl. [dostęp 18.07.2020 r.]
  3. a b Aureli Błaszczok. stuttgarter-philharmoniker.de. [dostęp 18.07.2020 r.]
  4. Absolwenci. 2st.zpsm.edu.pl. [dostęp 19.07.2020 r.]
  5. Maryla Renat, Sonaty na skrzypce solo Aleksandra Lasonia – nowe odczytanie tradycji, „Prace naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Edukacja Muzyczna”, z. V, 2010, s. 72–73.
  6. Z. Wiszniewski, Festiwal Młodych: Muzyka dawna i nowa, „Ruch Muzyczny” 1978, nr 8, s. 10.

Oceń: Aureli Błaszczok

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:8