Dariusz Janusz Dusza, urodzony 22 grudnia 1961 roku w Gliwicach, to postać znana w polskim środowisku muzycznym jako utalentowany muzyk rockowy.
Pełni rolę gitarzysty, kompozytora oraz autora tekstów, a jego twórczość wyróżnia się na tle krajowej sceny muzycznej.
Życiorys
Dariusz Dusza to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki rockowej oraz bluesowej. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się w czasach licealnych, kiedy to grał w zespole Ndst. Ich repertuar obejmował standardy zarówno bluesowe, jak i rock’n’rollowe. Z biegiem lat, Dusza współpracował z Wojciechem Jaczyczką, znanym później jako członek zespołu „Śmierć Kliniczna”, występując w różnych, efemerycznych składach.
W 1981 roku Dusza założył zespół Śmierć Kliniczna, w którego składzie łączył punk rock z reggae oraz punk jazzem. Zespół cieszył się dużym zainteresowaniem, nagrywając dwa single oraz grając na najbardziej prominentnych festiwalach muzycznych w Polsce. Po trzech latach, w 1984 roku, artysta opuścił Śmierć Kliniczną, by założyć zespół Absurd. W tym samym czasie, Dusza oraz kilku innych muzyków wzięli udział w koncercie zorganizowanym przez Ireneusza Dudka w Hali Parkowej w Katowicach. To doświadczenie zaowocowało zawiązaniem zespołu Shakin Dudi, w którym Dusza pełnił rolę gitarzysty i autora tekstów.
Po zakończeniu działalności Absurdu, Dariusz razem z Lucjanem Gryszką i Adamem Lomanią założyli zespół Darmozjady, który wydał album. Następnie, Dusza współtworzył Chuliganów, gdzie jego współpraca trwała jedynie kilka miesięcy. W 1989 roku artysta postanowił zawiesić aktywną działalność estradową, skupiając się na pisaniu tekstów dla Ireneusza Dudka i nawiązał współpracę z zespołem Dżem.
W 2002 roku ukazała się płyta „Pies od Luizy”, nagrana we współpracy z Jerzym „Mercedesem” Mercikiem, byłym członkiem Śmierci Klinicznej. Grając na akustycznych gitarach, duet występował okazjonalnie, wykonując zarówno własne kompozycje, jak i przearanżowane utwory takich legend jak Bob Marley czy Ramones. Po blisko dwuletniej przerwie muzycy postanowili na nowo zawiązać zespół DiM i w 2008 roku wydali album „Same dobre wiadomości”.
W 2004 roku Dusza powrócił do Shakin Dudi. Po ukazaniu się LP „Złota płyta – ciąg dalszy”, zespół wznowił swoją działalność koncertową, a w 2011 roku premierę miała kolejna płyta „…bo ładnym zawsze lżej…”. W tym samym roku Irek Dudek otrzymał Fryderyka za album „Dudek Bluesy”, gdzie wszystkie teksty były autorstwa Duszy.
W październiku 2009 roku Dariusz Dusza rozpoczął proces organizacji nowego zespołu, nazwanego Redakcją. W składzie oprócz Duszy znaleźli się wokalista Adam Antosiewicz, basista Bartłomiej Stuchlik oraz perkusista Łukasz Walczak. Do zespołu szybko dołączył również gitarzysta Dawid Szlezak. Ich pierwszy album „Horrroskop” ukazał się w kwietniu 2011 roku, a w 2012 roku wydano kolejną płytę „Cyfrowe średniowiecze”. W 2013 roku Dusza napisał teksty dla Lory Szafran na jej album „Nad ranem”. To nie koniec jego artystycznych działań, gdyż Dusza współpracował z różnymi artystami, takimi jak zespół Cree, Bracia oraz Beata Przybytek.
Muzyka to nie jedyny obszar zainteresowania Duszy – jego pasją jest również wędkarstwo. Jest autorem kilku publikacji na ten temat, takich jak „Wędkarski kalendarz brań”, „Właśnie wróciłem z ryb”, „Łowić duszą i głową” oraz „Sekrety mistrzów spinningu”. Od 1998 roku pisuje regularnie felietony do miesięcznika „Wędkarski Świat”. W styczniu 2016 roku Dusza zrezygnował z roli gitarzysty w Shakin Dudi, a tego samego miesiąca ukazała się nowa płyta Redakcji pod tytułem „Polskie piekło”. W maju 2016 roku nakładem Zima Records, wydano jego autobiografię „Jestem ziarnkiem piasku”.
Październik 2009 roku przyniósł także premierę LP „Nienormalny świat” z okazji 35-lecia zespołu Śmierć Kliniczna, gdzie Dusza wystąpił na specjalnym koncercie. Po poważnej kontuzji ręki, artysta powrócił do gry z Redakcją w 2018 roku, a zespół zarejestrował w studiu osiem utworów w 2019 roku. Jednakże w 2020 roku Dusza zakończył współpracę z muzykami, wstrzymując działalność koncertową zespołu.
Jego twórczość literacka nie ustaje – w 2019 roku opublikował książkę zatytułowaną „Zombie Fest”. Natomiast w roku 2021 Dariusz powołał do życia nowy zespół, Darek Dusza i Demony, w składzie: Paulina Paleczna, Mateusz Trybulec i Doktor Maupa. W 2022 roku nakładem Zima Records, zadebiutowali albumem „Karykatury”.
Dyskografia
Na przestrzeni lat Dariusz Dusza wydał wiele albumów, które zdobyły uznanie słuchaczy oraz krytyków. Oto szczegółowa lista jego dyskografii:
- 1983 – Nienormalny świat, Śmierć Kliniczna – SP Tonpress,
- 1984 – Jestem ziarnkiem piasku, Śmierć Kliniczna – SP Tonpress,
- 1985 – Złota płyta, Shakin Dudi,
- 1986 – Zżera mnie dżuma, Absurd – SP Tonpress,
- 1987 – The Dudis, The Dudis,
- 1989 – Nowa płyta, Irek Dudek,
- 1990 – Darmozjady, Darmozjady,
- 1991 – Detox, Dżem (teksty),
- 1991 – Bands of 80’s, Irek Dudek (kompilacja),
- 1993 – Autsajder, Dżem (teksty),
- 1994 – New Vision Of Blues, Irek Dudek (reedycja Selles 2000),
- 1995 – Kilka zdartych płyt, Dżem (teksty),
- 1996 – Absurd, Absurd,
- 1996 – Śmierć Kliniczna, Śmierć Kliniczna,
- 1997 – Pod wiatr, Dżem (teksty),
- 1999 – Platynowa Płyta, Shakin Dudi (teksty),
- 1999 – Swing Revival, Shakin Dudi Orchestra,
- 2000 – Być albo mieć, Dżem (teksty),
- 2001 – Śmierć Kliniczna 1982–1984, Śmierć Kliniczna,
- 2002 – Płyta roku, Shakin Dudi,
- 2002 – Pies od Luizy, Dusza i Mercik,
- 2006 – Anthology 1976-2006, Irek Dudek (box, 11CD),
- 2007 – Gwiazdy polskiej muzyki lat 80. (płyta z gazetą „Dziennik”),
- 2007 – Ty wciąż taki sam od 30 lat, Irek Dudek (DVD),
- 2008 – Złota płyta – ciąg dalszy, Shakin’ Dudi,
- 2008 – Same dobre wiadomości, DiM,
- 2010 – Dudek Bluesy, Irek Dudek (teksty),
- 2011 – Horrroskop, Redakcja,
- 2011 – …bo ładnym zawsze lżej…, Shakin’ Dudi,
- 2012 – Cyfrowe średniowiecze, Redakcja,
- 2016 – Polskie piekło, Redakcja,
- 2016 – Nienormalny świat, Śmierć Kliniczna,
- 2018 – Anomalia, Absurd,
- 2019 – Zawsze niewinny, Redakcja (MCD),
- 2021 – Na żywo z Kinoteatru X, Śmierć Kliniczna,
- 2022 – Karykatury, Darek Dusza i Demony,
- 2024 – Gwarek 1984, Śmierć Kliniczna,
- 2024 – Złota płyta przeboje, Shakin’ Dudi.
Najważniejsze piosenki
Lista najważniejszych utworów Dariusza Duszy jest zróżnicowana i pełna emocji. Oto wybrane piosenki, które z pewnością ukazują jego twórczość:
- „Nienormalny świat”, Śmierć Kliniczna,
- „Nasza edukacja”, Śmierć Kliniczna,
- „Zżera mnie dżuma”, Absurd,
- „Au sza la la la”, Shakin Dudi,
- „Och, Ziuta”, Shakin Dudi,
- „Zastanów się, co robisz”, Shakin Dudi,
- „Dzikość mego serca”, Dżem,
- „Jak malowany ptak”, Dżem,
- „Zapal świeczkę”, Dżem,
- „Same dobre wiadomości”, DiM,
- „Dziś umarłem na ulicy”, Redakcja.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Michał Czachowski | Jan Miłosz Zarzycki | Gerard Wilk | Aureli Błaszczok | Andrzej Bączyński | Grzegorz Spyra | Krystyna Czerni | Jan Różewicz | Jerzy Chruściński | Rafał Milach | Leszek Biolik | Krzysztof Zgraja | Bogna Otto-Węgrzyn | Jacek Wołoszczuk | Ryszard Dreger | Ilona Ziok | Richard Wetz | Radosław Szlaga | Andrzej Szuba | Karolina GlazerOceń: Dariusz Dusza