Krzysztof Zgraja


Krzysztof Zgraja, urodzony 20 lutego 1950 roku w Gliwicach, to postać, która wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej. Jako flecista i multiinstrumentalista, Zgraja zdobył uznanie jako jeden z czołowych artystów jazzowych w Europie.

Jego twórczość obejmuje nie tylko grę na flecie, ale także kompozycję i aranżację, co sprawia, że jest on wszechstronnym muzykiem, którego talent i technika przyciągają uwagę słuchaczy oraz krytyków.

Życiorys

Krzysztof Zgraja zdobył swoje muzyczne wykształcenie, rozpoczynając od Podstawowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach, gdzie uczył się gry na skrzypcach. Następnie kontynuował naukę w Liceum Muzycznym w Bytomiu. Swoje dalsze kształcenie odbył na Wydziale Instrumentalnym, gdzie był pod okiem Jerzego Mrozika, oraz na Wydziale Teorii i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach.

Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w zespole jazz-rockowym Alter Ego. W latach 1971-1978 współpracował w duecie z Czesławem Gładkowskim, kontrabasistą. Wyróżniający się talent Zgrai został doceniony na festiwalu Jazz nad Odrą w 1972 roku, gdzie zdobył I nagrodę indywidualną. Ich występy odbywały się nie tylko w Polsce, ale również za granicą, w takich krajach jak RFN, ZSRR, NRD, Hiszpania, Francja, Jugosławia oraz Luksemburg.

Muzyk zarejestrował wiele nagrań w Polskim Radiu w Opolu, Katowicach i Warszawie, a także nagrał longplay zatytułowany Alter Ego w 1974 roku. W okresie 1977-1986, Zgraja współdziałał z Jackiem Bednarkiem, tworząc duet, którego repertuar obejmował zarówno kompozycje inspirowane muzyką flamenco, jak i standardy jazzowe oraz polskie tematy ludowe. Specyfika ich brzmienia wyróżniała ich na tle innych wykonawców.

Od 1979 roku duet nagrywał dla Polskiego Radia Katowice, co zaowocowało w 1983 roku albumem Walking Colour, który został wznowiony w 2016 roku przez GAD Records. W 1986 roku wydali album koncertowy Live In Hannover, będący zapisem występu z 12 grudnia 1981 roku. W tamtym okresie Zgraja także prowadził kwartet, którego skład obejmował m.in. Jacka Bednarka oraz Henryka Stanoszka na perkusji.

W 1981 roku zadebiutował solowym albumem Laokoon. W czasie sesji nagraniowych, Zgraję wspierała znakomita sekcja rytmiczna, w składzie której byli: Krzysztof Ścierański na gitarze basowej oraz Marek Stach na perkusji. Dodatkowo na nagraniu gościnnie wystąpili: Zbigniew Namysłowski, saksofonista altowy, oraz Reto Weber, perkusista.

W latach 1985 Zgraja był członkiem zespołu Amalgamat, a także angażował się w różnorodne projekty artystyczne wykorzystujące elektroniczne instrumenty oraz nowoczesne technologie, takie jak magnetofony i kamery telewizyjne. Brał udział w spektaklach takich jak Audio-Video-Art oraz The Sculpture Theater.

Od 1986 roku artysta kontynuował występy solowe oraz z braćmi, Zygmuntem i Ulrykiem. Współpracował również z wieloma muzykami, zespołami, a także orkiestrami z Czech, Niemiec i Austrii. W latach 1984-1987 regularnie zdobywał pierwsze miejsca w ankiecie Jazz Top, organizowanej przez magazyn Jazz Forum, w kategorii flecista.

Zgraja jest również uznawanym kompozytorem, którego twórczość obejmuje:

  • utwory muzyki symfonicznej i kameralnej, w tym Koncert na flet i orkiestrę symfoniczną, Music for Ives oraz suitę Kurpie,
  • bogaty zbiór tematów jazzowych oraz instrumentalnych inspirowanych folklorem polskim, afrokubańskim i muzyką flamenco,
  • muzykę teatralną i filmową.

Wielką cenną dla jego twórczości są również prace literackie, wśród których znajdują się:

  • scenariusz cyklu programów telewizyjnych Kultura muzyczna,
  • słuchowiska radiowe oraz podręczniki muzyczne, takie jak Flecista uniwersalny i podstawy improwizacji melodycznej oraz Flamenco: historia, teoria, praktyka, wydany w 1987 roku.

Przypisy

  1. Zgraja & Bednarek – Live In Hannover. www.discogs.com. [dostęp 19.01.2020 r.]
  2. a b Krzysztof Zgraja – Laokoon. www.discogs.com. [dostęp 19.01.2020 r.]
  3. Amalgamat - Amalgamat (LP, 1985). www.discogs.com. [dostęp 19.01.2020 r.]

Oceń: Krzysztof Zgraja

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:9