Franciszka Galbierz-Krośniak


Franciszka Galbierz-Krośniak, urodzona 13 września 1928 roku w Gliwicach, to postać znacząca w polskiej polityce. Jej życie zakończyło się w październiku 2018 roku.

W trakcie swojej kariery pełniła funkcję posłanki na Sejm PRL VIII kadencji, co świadczy o jej aktywnej roli w kształtowaniu polityki w Polsce w okresie PRL.

Życiorys

W 1955 roku Franciszka Galbierz-Krośniak uzyskała tytuł zawodowy lekarza medycyny w Śląskiej Akademii Medycznej. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Ośrodku Chorób Płuc Dzieci i Młodzieży w Istebnej, gdzie od 1966 roku piastowała stanowisko ordynatora oddziału, a od 1972 roku pełniła funkcję dyrektora tej placówki.

W 1974 roku wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a także została radną Wojewódzkiej Rady Narodowej. Jej działalność polityczna obejmowała okres lat 1981–1985, podczas którego sprawowała mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg Bielsko-Biała z ramienia PZPR. W ramach swojej pracy w parlamencie zasiadała w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz w Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej.

Franciszka mieszkała na osiedlu Manhatan w Ustroniu. Zmarła pod koniec października 2018 roku, pozostawiając po sobie znaczący wkład w polski system ochrony zdrowia oraz działalność społeczną.

Odznaczenia

Franciszka Galbierz-Krośniak otrzymała szereg znakomitych odznaczeń, które są świadectwem jej zaangażowania i poświęcenia. Wśród nich znajdują się:

  • złoty Krzyż Zasługi,
  • srebrny Krzyż Zasługi,
  • brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Przypisy

  1. „Gazeta Ustrońska” Nr 43 (1394), s. 3

Oceń: Franciszka Galbierz-Krośniak

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:5