Friedrich Carl August Langner


Friedrich Carl August Langner, urodzony 3 stycznia 1867 roku w Gliwicach, był postacią znaczącą w historii ewangelickiego duchowieństwa. Jako ksiądz ewangelicki piastował urząd proboszcza w parafii ewangelickiej znajdującej się w Królewskiej Hucie, współczesnym Chorzowie.

Interesujące jest to, że dokładna data jego śmierci nie jest obecnie znana, co sprawia, że jego biografia wzbudza pewne zainteresowanie wśród badaczy historii regionu.

Życiorys

Friedrich Carl August Langner przyszedł na świat w rodzinie ewangelickiej jako pierworodny z czwórki dzieci, w domu, gdzie ojciec był zawodowym sierżantem Śląskiego Pułku Ułanów. W wieku dziesięciu lat rozpoczął naukę w szkole elementarnej zlokalizowanej w Orzeszu. Po ukończeniu edukacji podstawowej, kontynuował swoje kształcenie w ewangelickim gimnazjum klasycznym „Hochbergianum” w Pszczynie, w którym to uzyskał świadectwo dojrzałości we wrześniu 1886 roku.

Podjął studia z zakresu teologii ewangelickiej na uniwersytetach w Greifswaldzie w latach 1886-1888 oraz we Wrocławiu w latach 1888-1890. Langner posługiwał się płynnie zarówno językiem niemieckim, jak i polskim, co zaowocowało tym, że pierwsze „próbne” kazanie, które wygłosił, odbyło się w obu tych językach. Po nieudanej próbie przystąpienia do egzaminu na kaznodzieję w marcu 1891 roku, udało mu się zdać go za drugim razem, lipcu 1891 roku.

Przez kolejne dwa lata Langner pracował jako nauczyciel domowy w rodzinie dyrektora dóbr Konopackiego w Kujawach, w pobliżu Prudnika. W tym czasie przeszedł specjalny kurs pedagogiczny, a także odprawiał nabożeństwa i głosił kazania w lokalnych kościołach ewangelickich w Głogówku i Krapkowicach.

We wrześniu 1893 roku, Langner zdał egzamin na duchownego, co pozwoliło mu objąć urząd wikarego w Pszczynie, jednak pełnił go tylko przez rok. Następnie, w zastępstwie, zaczął pracować w parafii w Żorach, gdzie po niespełna miesiącu otrzymał nominację na proboszcza.

W październiku 1905 roku, ewangeliccy parafianie wybrali Langnera drugim pastorem, który pełnił funkcję zastępcy proboszcza parafii Królewska Huta (dzisiaj Chorzów). Dodatkowo był wiceprzewodniczącym rady parafialnej. Początkowo mieszkał przy ul. Wolności 40, a później przeprowadził się na ul. Dąbrowskiego. Oprócz pracy w parafii, odprawiał polskie nabożeństwa w pobliskich parafiach, między innymi w Bytomiu, Katowicach, a później także w Świętochłowicach i Wirku. Uczył również religii w średniej szkole żeńskiej, obecnie znanej jako IV Liceum Ogólnokształcące w Królewskiej Hucie (dzisiaj Chorzów).

W 1921 roku, znalazł się w składzie Kolegium Ewangelicko-Kościelnej Komisji ds. Górnośląskich terenów Odłączonych, co miało na celu przygotowanie do utworzenia Ewangelickiego Kościoła Unijnego w polskich obszarach Górnego Śląska. Dodatkowo został przewodniczącym rady ewangelickiego sierocińca (Evangelischer Stift), który działał przy ul. Katowickiej.

W lipcu 1930 roku Langner objął stanowisko pierwszego proboszcza parafii ewangelickiej w Królewskiej Hucie. Po około trzech latach, ze względu na problemy ze zdrowiem, przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do Wrocławia, gdzie zamieszkał przy ul. Gajowickiej. Jak wskazują źródła historyczne, Langner tu mieszkał jako obywatel Prus i Rzeszy Niemieckiej przez co najmniej dziesięć lat.

Niestety, do dziś nie są znane szczegóły dotyczące jego późniejszych losów ani data śmierci.

Odznaczenia

W 1920 roku Friedrich Carl August Langner otrzymał wyróżnienie w postaci Krzyża Zasługi za Pomoc Wojenną (Verdienstkreuz für Kriegshilfe).


Oceń: Friedrich Carl August Langner

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:10