Herbert Bednorz


Herbert Bednorz, urodzony 22 września 1908 roku w Gliwicach, to postać znana z wielu osiągnięć w obszarze duchowieństwa oraz prawa. Był on nie tylko polskim duchownym rzymskokatolickim, ale także doktorem nauk społecznych i prawa. W ciągu swojej kariery pełnił ważne funkcje kościelne.

Jako biskup koadiutor katowicki, sprawował swoje obowiązki od 1950 do 1967 roku, a następnie od 1967 roku aż do 1985 roku był biskupem diecezjalnym katowickim. Jego działalność miała znaczący wpływ na rozwój lokalnego Kościoła oraz społeczności, w której działał.

Życiorys

Herbert Bednorz przyszedł na świat 22 września 1908 roku w Gliwicach. Był drugim dzieckiem w rodzinie Józefa i Anny z d. Ruda, która liczyła aż siedmioro rodzeństwa. Swoją edukację rozpoczął w lokalnej szkole powszechnej, a następnie kontynuował naukę w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W 1922 roku rodzina przeniosła się na polski teren Górnego Śląska, osiedlając się w Katowicach, gdzie Bednorz kontynuował swoją edukację.

Po złożeniu egzaminu maturalnego w 1927 roku, rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Śląskim Seminarium Duchownym, mieszczącym się w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Stanisława Adamskiego 26 czerwca 1932 roku.

Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia św. Barbary w Chorzowie, gdzie pracował u boku ks. Józefa Gawliny, późniejszego biskupa polowego. Po roku, z racji rozwoju kariery, został wysłany na studia specjalistyczne do Leuven, gdzie rozpoczął naukę na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu, a później przeniósł się do Instytutu Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Paryskim. Tam, 10 stycznia 1936 roku, uzyskał doktorat z zakresu nauk społecznych, a także obronił pracę doktorską dotyczącą doktryny społecznej Marcina Lutra i Jana Kalwina.

Wkrótce potem, na Uniwersytecie Paryskim, podjął dodatkowe studia, które zwieńczył drugim doktoratem na temat konkordatu polskiego z 1925 roku. Po powrocie do Polski w październiku 1937 roku, objął rolę wikariusza w Brzezinach Śląskich, gdzie pracował przez czas wojny.

Po zakończeniu II wojny światowej, od 1946 roku, pełnił funkcję kierownika referatu duszpasterskiego w kurii oraz prowadził wykłady z teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 4 maja 1950 roku został mianowany biskupem oraz przydzielony do koadiutora biskupa Stanisława Adamskiego, z którym pozostawał związany przez wiele lat.

Sakrę biskupią przyjął 24 grudnia 1950 roku, a współkonsekratorami byli biskupi Teodor Kubina i Juliusz Bieniek. Jednak w listopadzie 1952 roku został aresztowany przez UB za swoją działalność w obronie katechizacji w szkołach. Po różnych perypetiach, w tym aresztowaniach, wrócił do Katowic w listopadzie 1956 roku.

12 listopada 1967 roku, po śmierci biskupa Adamskiego, objął rządy w diecezji katowickiej jako jej czwarty biskup. W swoim okresie posługi doprowadził do zwołania i pomyślnego zakończenia synodu diecezjalnego (1972–1976). Jego szczególne zainteresowanie duszpasterstwem robotników zaowocowało licznymi pielgrzymkami do Piekar Śląskich.

W dniu 3 listopada 1980 roku zdecydował o przeniesieniu Śląskiego Seminarium Duchownego z Krakowa do Katowic, a także uzyskał tytuł Honorowego Górnika kopalni „Ziemowit”. Pełnił również funkcję współprzewodniczącego Zespołu Roboczego ds. Wydawnictw i Czasopism w latach 1981-1985. W 1983 roku, po osiągnięciu wieku 75 lat, złożył rezygnację z biskupstwa, a jego następcą został biskup Damian Zimoń, mianowany przez Jana Pawła II.

W późniejszym okresie, po ogłoszeniu soboru watykańskiego II, został wybrany konsultorem w Komisji ds. Laikatu oraz Środków Masowego Przekazu, aktywnie uczestnicząc w sesjach soborowych. Zasiadał w Komisji Apostolstwa Świeckich i po soborze pełnił rolę członka Posoborowej Komisji ds. Laikatu.

Herbert Bednorz zmarł 12 kwietnia 1989 roku i został pochowany w krypcie archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Na jego cześć, wiele ulic w Katowicach-Szopienicach, Piekarach Śląskich-Brzezinach, Pszczynie oraz Jastrzębiu-Zdroju nosi jego imię, w tym ulica Herberta Bednorza w Katowicach.


Oceń: Herbert Bednorz

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:11