Kościół św. Jadwigi w Gliwicach


Kościół Świętej Jadwigi jest rzymskokatolicką świątynią, która pełni funkcję parafialną w dekanacie Gliwice-Łabędy, należącym do diecezji gliwickiej. Ten urokliwy kościół zlokalizowany jest na terenie gliwickiego osiedla Brzezinka, które ma wiele do zaoferowania mieszkańcom oraz turystom.

Historia oraz architektura tego miejsca przyciągają wielu odwiedzających, co czyni go istotnym punktem na mapie regionu. Jako część lokalnej społeczności, kościół odgrywa ważną rolę w życiu duchowym mieszkańców, oferując im przestrzeń do modlitwy i refleksji.

Historia

W Brzezince, drewniany kościół, który zyskał uznanie, został ufundowany w 1551 roku. Niestety, pod koniec XIX wieku musiał ustąpić miejsca nowym rozwiązaniom architektonicznym. Obecna, murowana świątynia, utrzymana w stylu neogotyckim, obejmująca prezbiterium oraz pierwszą część nawy, powstała dzięki staraniom księdza proboszcza Henryka Tregera, który poświęcił kościół w dniu 18 października 1891 roku.

Rok 1899 był kluczowym momentem, kiedy to zakończono drugi etap budowy, w ramach którego wzniesiono wieżę oraz drugą część nawy. Uroczyste poświęcenie świątyni miało miejsce w dniu 27 maja 1911 roku, gdy biskup sufragan wrocławski Karl Augustin dokonał ceremonii. Po zakończeniu II wojny światowej, budowla przeszła restaurację w 1962 roku.

Podczas tych prac odkryto grobowce rodziny Zmeskal, niegdyś właścicieli tej okolicy, oraz płyta nagrobna Zuzanny Zmeskal, datowana na 1648 rok, z napisem w języku polskim. Obecnie płyta znajduje się w Muzeum w Gliwicach. Zmeskalowie zostali pochowani w krypcie, która znajdowała się pod zakrystią wcześniejszego kościoła.

Najbardziej gruntowny remont budowli miała miejsce w latach 2000–2010, a jego celem było przygotowanie do jubileuszu setnej rocznicy poświęcenia świątyni, które obchodzono 29 maja 2011 roku.

Organy

Organy w kościele św. Jadwigi w Gliwicach zostały skonstruowane w 1976 roku przez znanego organmistrza Zdzisława Zasadę z Mikołowa. Wyposażone w wiatrownice stożkowe, stały się godnym zastępcą wysłużonego, przedwojennego instrumentu. W 2010 roku miały miejsce kompleksowe prace remontowe, których podjął się Maciej Tomaszewski z Gliwic.

Po zakończonym remoncie, instrument zyskał nowe życie, a uroczystość poświęcenia poprowadził biskup Jan Wieczorek. Na spektakularnym koncercie inauguracyjnym wystąpił prof. Julian Gembalski oraz solistka dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, która wniosła dodatkowy blask do tego wydarzenia, współpracując w szczególnym momencie dla instrumentu. Więcej informacji o dr hab. Elżbiecie Grodzkiej-Łopuszyńskiej można znaleźć pod tym linkiem: .

Dyspozycja instrumentu przedstawia się następująco:

Manuał IManuał IIPedał
1. Pryncypał 8′1. Salicet 8′1. Subbas 16′
2. Holflet 8′2. Gedeckt 8′2. Oktawbas 8′
3. Gamba 8′3. Dolce 4′3. Fletbas 8′
4. Oktawa 4′4. Nazard 2 2/3′4. Chorałbas 4′
5. Rurflet 4′5. Bachflet 4′Brak
6. Gemshorn 2′6. Tercja 1 1/3′ (?)Brak
7. Mixtura 3 fachBrakBrak

Przypisy

  1. Gliwice (Kościół św. Jadwigi (Brzezinka)) [online], musicamsacram.pl [dostęp 23.07.2024 r.]
  2. a b c Dzielnice Gliwic. Brzezinka. „Gliwickie Metamorfozy" – Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic. [dostęp 14.11.2021 r.]
  3. Gliwice Brzezinka, Świętej Jadwigi (Dekanat Gliwice Łabędy). Diecezja gliwicka. [dostęp 06.05.2018 r.]

Oceń: Kościół św. Jadwigi w Gliwicach

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:12