Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gliwicach jest istotnym miejscem kultu religijnego, znajdującym się w malowniczej dzielnicy. Usytuowany na osiedlu Sikornik, stanowi on punkt centralny dla parafian, którzy regularnie uczestniczą w nabożeństwach oraz wydarzeniach religijnych.
Ta świątynia nie tylko pełni funkcję parafialną, ale także odgrywa istotną rolę w życiu lokalnej społeczności, integrując mieszkańców oraz promując wartości chrześcijańskie.
Historia
W latach siedemdziesiątych, w odpowiedzi na dynamiczny rozwój nowego osiedla Sikornik, które liczyło około 23 tysięcy mieszkańców, pojawiła się pilna potrzeba budowy nowej świątyni. Już w roku 1973 rozpoczęto starania w tej kwestii. Niestety, pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę został odrzucony w czerwcu 1977 przez I Zastępcę Wojewody Katowickiego. Dzięki jednak skutecznemu odwołaniu mieszkańców, Wojewoda Katowicki 28 czerwca 1979 roku wydał pozytywną decyzję, umożliwiającą rozpoczęcie budowy.
W dniu 26 października 1980 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie krzyża oraz terenu przeznaczonego pod budowę zarówno świątyni, jak i ośrodka duszpasterskiego. Aktu poświęcenia dokonał biskup Antoni Adamiuk. 5 czerwca 1981 roku rozpoczęto budowę nowoczesnej, dwukondygnacyjnej świątyni (typu halowego) oraz ośrodka duszpasterskiego. Projekt wykonany przez gliwickich architektów Mariana Polaka i Macieja Bielskiego przy wsparciu konstruktorów Leona Bieguna, Mieczysława Kokiela i Jerzego Filipkowskiego miał na celu realizację budowy obiektu na planie kwadratu o bokach wynoszących 63 metry. Był on prowadzony przez ks. Konrada Kołodzieja, proboszcza parafii pw. św. Piotra i Pawła w Gliwicach.
W 1982 roku biskup Jan Wieczorek odprawił pierwszą Mszę świętą „pasterkę” w dolnej części nowo powstającej świątyni. Z kolei 21 października 1984 roku położono kamień węgielny pod nowy kościół pod wezwaniem NMP Matki Kościoła. Kamień ów był poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty na Górze Świętej Anny w dniu 21 czerwca 1983 roku, a jego wmurowanie odbyło się pod opieką biskupa opolskiego Alfonsa Nossola.
30 września 1986 roku oddano do użytku dom katechetyczny, a sama parafia została formalnie ustanowiona 27 sierpnia 1988 roku, wydzielając swoje terytorium z dotychczasowej parafii pw. św. Piotra i Pawła. Regularne posługi duszpasterskie rozpoczęły się pod przewodnictwem ks. Bernarda Mroncza. W roku 1992 biskup Gerard Kusz odprawił pierwszą „pasterkę” w górnej części kościoła, gdzie również opracowano i zrealizowano wykonanie tabernakulum, ołtarza, ambony, chrzcielnicy oraz sedilia. Górna część świątyni ma powierzchnię około 1550 m² oraz wysokość wynoszącą około 10 m.
Wnętrze górnej kondygnacji kościoła zostało zaprojektowane i wykonane przez rzeźbiarza Stanisława Słodowego, a obrazy Stacji Drogi Krzyżowej, namalowane na płótnie, są autorstwa Antoniego Cygana. 14 listopada 1993 roku miała miejsce konsekracja świątyni, dokonana przez biskupa ordynariusza Jana Wieczorka. W ołtarzu złożone zostały relikwie św. Konrada z Parzham. Od grudnia 1993 roku parafią i budową świątyni kieruje ks. Bernard Mroncz, który w latach 1995-1996 zainstalował ławki i konfesjonały. W dniach 29 i 30 listopada 1996 roku parafia miała zaszczyt gościć Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, a otoczenie zewnętrzne świątyni zostało zakończone w 1997 roku.
W dziękczynieniu za nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w parafii, w maju 1998 roku poświęcono rzeźbę Bogurodzicy, również autorstwa Stanisława Słodowego. Wystrój ściany prezbiterium, honorujący tajemnicę macierzyństwa Maryi, został ukończony w listopadzie roku jubileuszowego 2000. Cyfrowe organy, wykonane przez holenderską firmę „Cantor”, zostały poświęcone 14 czerwca 2001 roku.
Od maja 2002 roku trwała realizacja wystroju wnętrza dolnej kondygnacji kościoła, którego projektantem był architekt Jerzy Witeczek. Powierzchnia dolnej części obiektu wynosi około 850 m², a zakończenie budowy miało miejsce w listopadzie 2008 roku. W dniu 16 listopada 2008 roku, podczas mszy świętej o godzinie 9:30, biskup gliwicki Gerard Kusz poświęcił dolny kościół, co miało miejsce w kontekście dziękczynienia za 15. rocznicę konsekracji górnego kościoła. Od Adwentu msze święte w tygodniu są sprawowane w dolnym kościele, zaś niedzielne i świąteczne w górnym, co jest podyktowane zarówno zmniejszającą się liczbą wiernych, jak i względami oszczędnościowymi – ogrzewanie większej górnej świątyni wiąże się z wyższymi kosztami.
W 2018 roku zakończono ostatnie prace budowlane oraz wyposażeniowe świątyni.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m n o p Historia [online], matkakosciola.gliwice.pl [dostęp 29.01.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Bojkowie | Kościół św. Alberta Wielkiego w Gliwicach | Kościół św. Bartłomieja w Gliwicach (stary) | Kościół św. Jana Chrzciciela w Gliwicach | Kościół św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach | Kościół Trójcy Świętej w Gliwicach | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Łabędach | Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach | Kościół Marcina Lutra w Gliwicach-Łąbędach | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach | Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Gliwicach | Kościół Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie | Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Gliwicach | Kościół Chrystusa Króla w Gliwicach | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach | Parafia św. Jana Chrzciciela w Gliwicach | Kościół św. Jadwigi w Gliwicach | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach | Parafia Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w GliwicachOceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gliwicach