Kościół św. Alberta Wielkiego w Gliwicach


Kościół pw. świętego Alberta Wielkiego to rzymskokatolicki kościół parafialny, który wchodzi w skład dekanatu Gliwice, stanowiącego część diecezji gliwickiej. Jego lokalizacja mieści się w jednym z osiedli Gliwic, w rejonie Politechnika.

Życiorys

Świątynia, o której mowa, stanowi miejsce o bogatej historii. Została wzniesiona jako kaplica konwiktu biskupiego znanego jako „Albertinum”. W 1930 roku miała miejsce uroczystość związana z wmurowaniem kamienia węgielnego, a całość budowy zakończono na przełomie 1931 roku. Z kolei 2 lutego 1932 roku kardynał Adolf Bertram dokonał poświęcenia konwiktu oraz nadał mu nazwę „Albertinum”, co jest hołdem dla św. Alberta Wielkiego.

Ważnym momentem w dziejach tego miejsca była jesień 1940 roku, kiedy to działalność konwiktu uległa wstrzymaniu. Budynek został przejęty w związku z przyjmowaniem przesiedleńców z regionu Besarabii. W odpowiedzi na te wydarzenia kardynał Bertram podjął decyzję o ustanowieniu kuracji pod wezwaniem św. Alberta, aby zachować przynajmniej kaplicę. W latach 1948–1949 nadzór nad duszpasterstwem objęli ojcowie dominikanie.

W dniu 15 sierpnia 1949 roku administrator apostolski, ksiądz Bolesław Kominek, zdecydował się na utworzenie Niższego Seminarium Duchownego, które zyskało patronat błogosławionego Czesława. Niestety, na przełomie lat 50. XX wieku, w obliczu rosnących wrogich działań wobec katolickich instytucji, władze Gliwic zaczęły mocno ograniczać działalność seminarium.

21 sierpnia 1963 roku budynek został zarekwirowany, a w jego wnętrzach urządzono Studium Wojskowe Politechniki Śląskiej. Przez długi czas kaplica seminaryjna funkcjonowała jako kościół dla parafii św. Michała Archanioła. W 1956 roku świątynia zyskała nową polichromię, do której dołączono malowidła autorstwa profesora L. Konaszewskiego. W 1994 roku przestrzeń prezbiterium zyskała nowy wystrój, za który odpowiedzialny był rzeźbiarz Stanisław Słodowy, pochodzący z Gliwic.

Nowa mozaika w prezbiterium, stworzona przez Szymona Prandziocha z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, została poświęcona przez biskupa Jana Wieczorka w dniu 28 maja 2012 roku. Dodatkowo, świątynia pełni obecnie rolę kościoła akademickiego w Gliwicach.

12 listopada 2017 roku biskup Jan Kopiec poświęcił kościół, a jego nazwa nawiązuje do oryginalnego wezwania, które zostało nadane budynkowi 85 lat wcześniej – św. Alberta Wielkiego. Kolejnym istotnym wydarzeniem miało miejsce 20 lutego 2023 roku, gdy budynek kościoła pw. św. Alberta Wielkiego w Gliwicach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, pod numerem A/1132/23. Oprócz tego, do rejestru dołączona została figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, umiejscowiona nad głównym wejściem oraz budynek plebanii przy ul. Bolesława Krzywoustego 1.

Przypisy

  1. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 24.02.2023 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 26.02.2023 r.]
  2. Poświęcenie kościoła św. Alberta Wielkiego w Gliwicach. gosc.pl, 12.11.2017 r. [dostęp 22.06.2021 r.]
  3. Gliwice, Świętego Michała Archanioła (Dekanat Gliwice). Diecezja gliwicka. [dostęp 16.05.2018 r.]

Oceń: Kościół św. Alberta Wielkiego w Gliwicach

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:17