Julian Kornhauser to wybitna postać w polskiej literaturze, urodzona 20 września 1946 roku w Gliwicach. Znany jako poeta, prozaik oraz krytyk literacki, ma na swoim koncie liczne eseje oraz książki dla dzieci. Jego pasja do literatury obejmuje również głęboką znajomość i tłumaczenie dzieł literackich z języka serbskiego i chorwackiego.
Kornhauser jest współtwórcą renomowanej grupy literackiej „Teraz”, która zyskała uznanie w kręgach literackich. W swojej karierze akademickiej pełnił funkcję profesora nauk humanistycznych oraz był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie wpłynął na wielu studentów i młodych twórców.
Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali, jego działalność w latach 70. XX wieku przyczyniła się do rozwoju i transformacji polskiej poezji. Dzieła Kornhausera charakteryzują się nie tylko oryginalnym stylem, ale też traktowaniem różnych tematów z głęboką wrażliwością.
Życiorys
Julian Kornhauser urodził się jako syn Jakuba Kornhausera, krakowskiego Żyda, który przeżył wojenne tragedie w obozach: Płaszów, Natzweiler, Neckarelz oraz Dachau. Jego matka, Małgorzata Glombik, pochodziła z Chorzowa i również przeżyła trudne czasy (1914–1987). W swojej edukacji rozpoczął naukę w V Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, a następnie zdobył magisterium na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1970 roku, specjalizując się w serbistyce i kroatystyce. Jego osiągnięcia akademickie obejmują również doktorat uzyskany w 1975 roku oraz habilitację w 1982 roku na podstawie pracy dotyczącej serbskiej poezji eksperymentalnej. Tytuł profesora przyznano mu w 1996 roku przez Prezydenta RP.
Julian Kornhauser jest osobą prywatną. Jest żonaty z polonistką Alicją Wojną-Kornhauser i ma dwoje dzieci. Jego córka Agata, w 1994 roku, wzięła ślub z Andrzejem Dudą. Natomiast syn, dr Jakub Kornhauser, jest literaturoznawcą i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także uznawanym tłumaczem i poetą.
W wyniku krwotocznego udaru mózgu, który miał miejsce w 2008 roku, Julian Kornhauser zmaga się z afazją oraz paraliżem prawej strony ciała. To tragiczne wydarzenie miało wpływ na jego życie zawodowe i twórcze, skłaniając go do wycofania się z aktywności publicznych. Jednak w 2015 roku, po dłuższym milczeniu, powrócił do literatury, publikując wiersze: „Do Stanisława Barańczaka” oraz „Powidła”, które ukazały się w miesięczniku „Twórczość” (nr 12).
Kariera zawodowa
Julian Kornhauser rozpoczął pracę w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1970 roku, gdzie szybko awansował na różne stanowiska, w tym asystenta, adiunkta oraz docenta. Został profesorem nadzwyczajnym w 1993 roku, a od 2002 roku pełnił funkcję profesora zwyczajnego, aż do emerytury, którą przeszedł w 2010 roku. Działał na rzecz instytucji jako wicedyrektor Instytutu oraz jako jego dyrektor w latach 1993–2002.
W okresie swojej kariery Kornhauser był także kierownikiem Zakładu Literatur Słowiańskich, a od 1997 do 2010 roku prowadził Katedrę Filologii Chorwackiej, Serbskiej i Słoweńskiej. Oprócz tego, organizował warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym oraz kierował Katedrą Slawistyki na Uniwersytecie Opolskim.
Był bądź jest aktywnym członkiem kilku komisji Polskiej Akademii Nauk oraz PAU. Oprócz tego, od 2001 roku redaguje „Pamiętnik Słowiański”, a w latach 2002–2005 zasiadał w Senacie Uniwersytetu Jagiellońskiego i był kierownikiem Studiów Doktoranckich na Wydziale Filologicznym. Pełnił także rolę jurora Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.
Ekspert w dziedzinie chorwackiego i serbskiego literaturoznawstwa XX wieku, Kornhauser zajmuje się również historią literatury polskiej po 1945 roku, a także zagadnieniami związanymi z przekładoznawstwem. Jest autorem ponad trzystu publikacji naukowych, w tym czternastu monografii i tomów krytycznych, oraz jest mentorem dla wielu doktorów nauk humanistycznych.
Represje w okresie PRL-u
W 1973 roku ukazał się tom poezji „Zabójstwo”, który zawierał wiersze odrzucone przez cenzurę, czyniąc go jednym z pionierskich polskich samizdatów. Julian Kornhauser był również sygnatariuszem Listu 59, który był protestem polskich intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, dotyczących m.in. kierowniczej roli PZPR oraz wieczystego sojuszu z ZSRR.
W wyniku swoich działań, związanych z sygnowaniem Listu 59 oraz kolportowaniem swoich tekstów, Kornhauser znalazł się na celowniku Służby Bezpieczeństwa, która nie szczędziła mu trudności w publikacji jego utworów i awansie zawodowym. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany w dniach 15–24 grudnia 1981 roku.
Twórczość
Debiut Juliana Kornhausera miał miejsce w 1967 roku, kiedy to opublikował swoje utwory w miesięczniku „Poezja” oraz w Almanachu młodych „Iskier”. Od 1968 do 1975 roku był aktywnym członkiem grupy poetyckiej Teraz. W latach 1981–1983 współredagował miesięcznik Pismo, a następnie współtworzył drugoobiegowe czasopismo „NaGłos”, gdzie prezentował swoją prozę oraz interpretował swoje wiersze.
W latach 90. Kornhauser publikował eseje i recenzje w takich tytułach jak „Gazeta Wyborcza” oraz „Tygodnik Powszechny”. W kolejnych latach 2000. jego prace można było znaleźć w „Dzienniku Polska-Europa-Świat” oraz „Rzeczpospolitej”. Poeta współpracował z różnymi periodykami kulturalnymi i literackimi, a także był członkiem zespołu redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”. Jako członek redakcji „Dekady Literackiej” publikował szkice krytycznoliterackie, wiersze i przekłady w takich czasopismach jak „Twórczość”, „Odra”, „Literatura na Świecie”, „Teksty Drugie” i wielu innych.
Julian Kornhauser doczekał się monograficznego numeru w czasopiśmie literackim „Topos” (nr 3/2006), a w 2016 roku został wydany obszerny tom krytyczny poświęcony jego recepcji, zatytułowany Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera (red. Adrian Gleń, Jakub Kornhauser, WBPiCAK, Poznań 2016). W tym samym okresie został wydany również jego potężny tom Wiersze zebrane (red. Adrian Gleń, Jakub Kornhauser, WBPiCAK, Poznań 2016).
Twórczość poetycka Kornhausera znalazła miejsce w wielu antologiach dotyczących XX-wiecznej poezji polskiej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace doczekały się tłumaczeń na różne języki, w tym na:
- język angielski – Been and Gone (polsko-angielski wybór wierszy; Michigan, Marick Press), 2009,
- język bułgarski – Osa za stykłoto (Wybór wierszy; Sofia, AngoBoy), 1997,
- język chorwacki – Kuća, san i dječje igre (Dom, sen i gry dziecięce; Lublana, Egzil ABC), 1996,
- język niderlandzki – Poetri, Rotterdam: Rotterdamse Kunststichting, 1986,
- język niemiecki – Zuhause, Traum und Kinderspiele (Dom, sen i gry dziecięce; Potsdam, Deutsches Kulturforum Östliches Europa), 2003,
- język serbski – Načelne teškoće (wybór wierszy; Vršac, Književna Opstina), 1989,
- kamičak i senka (Kamień i cień; Belgrad, Pismo), 1998,
- sygnalizm (Sygnalizm; Nisz, Prosveta) 1998,
- język węgierski – Otthon, álmok, gyermekkori játékok. Szentimentális történet (Dom, sen i gry dziecięce; Budapeszt, Gondolat), 2008.
Poezja
Wśród najważniejszych pozycji w jego dorobku literackim wyróżniają się:
- Nastanie święto i dla leniuchów (Warszawa, Wydawnictwo „Iskry”), 1972,
- W fabrykach udajemy smutnych rewolucjonistów (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1973,
- Zabójstwo (Kraków, wyd. własne poza cenzurą), 1973,
- Stan wyjątkowy (Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy), 1978,
- Zjadacze Kartofli (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1978,
- Zasadnicze trudności (Warszawa, „Czytelnik”), 1979,
- Każdego następnego dnia (Kraków, ABC), 1981,
- Hurrraaa! (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1982,
- Inny porządek: 1981–1984 (Kraków, Oficyna Literacka), 1985,
- Za nas, z nami (Warszawa, Czytelnik), 1985,
- Wiersze z lat osiemdziesiątych (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1991,
- Kamyk i cień (Poznań, a5), 1996,
- Było minęło (Warszawa, Nowy świat), 2001,
- Origami (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 2007,
- Tylko błędy są żywe (Poznań, Wydawnictwo WBPiCAK), 2015,
- Wiersze zebrane (Poznań, Wydawnictwo WBPiCAK), 2016.
Proza
W obszarze prozy Kornhauser również zostawił znaczący ślad, między innymi w publikacjach takich jak:
- Kilka chwil (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1975,
- Stręczyciel idei (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1980,
- Dom, sen i gry dziecięce. Opowieść sentymentalna. (Kraków, Znak), 1995.
Eseje, krytyka literacka
W swoim dorobku krytycznoliterackim zaprezentował również następujące prace:
- Świat nie przedstawiony wraz z Adamem Zagajewskim (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1974,
- Od mitu do konkretu. Szkice o modernizmie i awangardzie w poezji chorwackiej (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1978,
- Współczesna poezja jugosłowiańska (1941–1970; Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich), 1980,
- Sygnalizm – propozycja serbskiej poezji eksperymentalnej (Kraków, UJ), 1981,
- Wspólny język (Jugoslavica; Katowice, Śląsk), 1983,
- Światło wewnętrzne (Kraków–Wrocław, Wydawnictwo Literackie), 1984,
- Strategie liryczne serbskiej awangardy (Kraków, Universitas), 1991,
- Międzyepoka. Szkice o poezji i krytyce. (Kraków, Baran i Suszczyński), 1995,
- Postscriptum. Notatnik Krytyczny. (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1999,
- Uśmiech Sfinksa. O Poezji Zbigniewa Herberta. (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 2001,
- Świadomość regionalna i mit odrębności. O stereotypach w literaturze serbskiej i chorwackiej (Kraków, „Scriptum”), 2001,
- Poezja i codzienność (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 2003.
Literatura dla dzieci
Do ważnych osiągnięć w tej kategorii należą:
- Tyle rzeczy niezwykłych. Wiersze dla Agatki. (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1981,
- Księżyc jak mandarynka (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 2003.
Przekłady
Julian Kornhauser jest znanym tłumaczem i poetą, którego twórczość obejmuje wiele wartościowych dzieł, które przyczyniły się do wymiany kulturowej. Oto zestawienie najważniejszych przekładów, które oddają jego wkład w literaturę:
- Marko Ristić, Wiersze (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1977,
- Dušan Matić, Tajny płomień (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1980,
- Slavko Mihalić, Sen w świetle (Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy), 1980,
- Tragarze zdań. Antologia młodej poezji serbskiej (Kraków, Wydawnictwo Literackie), 1983,
- Josip Osti, Wszystkie flagi są czarne (Sejny, Pogranicze), 1995,
- Lament nad Sarajewem. Siedmiu poetów z Bośni: Antologia poezji bośniackiej (Szczecin–Sejny, Pogranicze), 1996.
Opracowania twórczości
W kontekście twórczości Juliana Kornhausera warto zwrócić uwagę na znaczące opracowanie autorstwa Adriana Głęnia.
Jego książka zatytułowana „Języki rzeczywistości”, wydana w Krakowie przez Instytut Literatury w 2019 roku, stanowi istotny głos w analizowaniu i interpretacji dzieł tego pisarza.
Nagrody, odznaczenia, tytuły honorowe
Julian Kornhauser, poetycki wizjoner, może poszczycić się licznymi wyróżnieniami oraz nagrodami, które doceniają jego twórczość oraz wkład w polską literaturę. Wśród najważniejszych osiągnięć wyróżniają się:
- nagroda Fundacji im. Kościelskich (1975),
- nagroda Poetycka im. A. Bursy (1981),
- Europejska Nagroda Literacka (Jugosławia, 1989),
- nagroda Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1997),
- nagroda Miasta Krakowa (1998),
- Złoty Krzyż Zasługi (za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, 1999),
- nagroda Krakowska Książka Miesiąca (za książkę Postscriptum. Notatnik krytyczny, grudzień 1999),
- nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2008 w kategorii książka roku za tom Origami,
- Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” 2016 za całokształt twórczości,
- Międzynarodowa Nagroda Poetycka Balatonu (Węgry, 2016),
- doktorat honoris causa Uniwersytetu Opolskiego (2022).
Te wyróżnienia potwierdzają znaczenie jego twórczości na przestrzeni lat oraz wpływ, jaki wywiera na rozwój literatury w Polsce i za granicą.
Przypisy
- Święto Uniwersytetu Opolskiego. Doktoraty honoris causa wręczone. uni.opole.pl, 10.03.2022 r. [dostęp 18.06.2022 r.]
- Wydawnictwo [online], Instytut Literatury [dostęp 04.03.2021 r.]
- Silesius 2016 – Julian Kornhauser laureatem za całokształt twórczości. silesius.wroclaw.pl. [dostęp 21.04.2016 r.]
- Międzynarodowa Nagroda Poetycka Balatonu dla Juliana Kornhausera. budapeszt.msz.gov.pl. [dostęp 05.10.2016 r.]
- JanuszJ. Drzewucki JanuszJ., Julian Kornhauser przerywa poetyckie milczenie, „Rzeczpospolita”, 24–27 grudnia 2015 r.
- Julian Kornhauser: Tylko błędy są żywe. Poznań: Wydawnictwo WBPiCAK, 2015. ISBN 978-83-64504-37-2.
- Anna Szulc, Michał Krzymowski. Duda Gracz. „Newsweek”, 16.03.2015 r.
- Kornhauser: Publikacja „Newsweeka” nie jest antysemicka. 17.03.2015 r. [dostęp 18.03.2015 r.]
- To rodzina najważniejszego przeciwnika Komorowskiego w wyborach. Po raz pierwszy w blasku fleszy. gazeta.pl, 02.02.2015 r. [dostęp 07.02.2015 r.]
- Andrzej to mój najlepszy przyjaciel. andrzejduda.pl. [dostęp 25.05.2015 r.]
- Od słowa do słowa. [dostęp 17.03.2015 r.]
- a b Katalog osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 17.03.2015 r.]
- Julian Kornhauser. Instytut Książki. [dostęp 17.03.2015 r.]
- Instytut Książki: Bibliografia Juliana Kornhausera. [dostęp 20.03.2015 r.]
- Cecylia Kuta: „NaGłos” przeciw zmowie milczenia. Dziennik Polski Polska Press Sp. z o.o, 25.08.2009 r. [dostęp 06.05.2015 r.]
- Topos 3 (88) 2006. Fundacja Otwarty Kod Kultury. [dostęp 06.05.2015 r.]
- Juliana Kornhausera państwo wiersza, [w:] JanuszJ. Drzewucki JanuszJ., Środek ciężkości. Szkice o współczesnej liryce polskiej, 2016, ISBN 978-83-65250-20-9.
- Poeta pisze dla innych, [w:] JanuszJ. Drzewucki JanuszJ., „Twórczość” 2017, nr 7/8.
- Adam Wiedemann: Filtry. Warszawa: Staromiejski Dom Kultury, 2008. ISBN 83-8949-235-8.
- Jarosław Klejnocki: Komentarze do „Zwodnicza siła towarzyskiej anegdoty”. klejnocki.wydawnictwoliterackie.pl, 2008. [dostęp 28.05.2015 r.]
- Nic, czyli wszystko (o Julianie Kornhauserze), [w:] JanuszJ. Drzewucki JanuszJ., Charakter pisma. Szkice o polskiej poezji współczesnej, Kraków-Warszawa: Instytut Książki – „Twórczość”, 2015, ISBN 978-83-61005-24-7.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jarosław Mamczarski | Róża Schindler-Süss | Jacek Ropski | Tadeusz Lubelski | Jacek Rydzewski | Jakub Nalepa | Mirosława Hanusiewicz-Lavallee | Wilhelm von Blandowski | Leszek Marynowski | Renata Przybylska | Barbara Dunin-Kęplicz | Małgorzata Nowaczyk | Piotr Wilk (muzykolog) | Teresa Kowalska | Andrzej Karpiński (historyk) | Jerzy Stopyra | Jerzy Kasprzyk | Bogusław Tracz | Władysław Dworaczek | Henryk JaroszewiczOceń: Julian Kornhauser