Renata Przybylska


Renata Genowefa Przybylska, urodzona 7 grudnia 1957 roku w Gliwicach, jest uznawana za wybitną postać w dziedzinie językoznawstwa w Polsce.

Jako profesor, Przybylska znacząco przyczyniła się do rozwoju badań językowych oraz wiedzy o języku polskim.

Życiorys

Renata Przybylska, po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, zdecydowała się na dalszą edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobyła tytuł magistra filologii w 1980 roku. Siedem lat później, w roku 1987, z sukcesem obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Wyrażanie stosunków czasowych w zdaniu pojedynczym w języku polskim„. W 2002 roku Renata przyznano habilitację na podstawie rozprawy pt. „Polisemia przyimków polskich w świetle semantyki kognitywnej„. W 2008 roku uzyskała tytuł profesora.

Od 2008 roku jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. W latach 2012-2020 pełniła zaszczytną funkcję dziekana Wydziału Polonistyki UJ. Jej zainteresowania naukowe obejmują różnorodne aspekty języka, w tym socjolingwistykę, pragmalingwistykę oraz kognitywną teorię języka.

W 2018 roku, Renata Przybylska została uhonorowana nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za redakcję książki „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich„, przyznawanej przez Bibliotekę Kraków. Natomiast w 2019 roku, wraz z zespołem opracowującym wspomniany słownik, zdobyła Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie nauka i technika.

Renata aktywnie współtworzy również Wielki Słownik Języka Polskiego, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju leksykografii w Polsce.


Oceń: Renata Przybylska

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:24