Jerzy Kasprzyk, urodzony 14 lutego 1952 roku, jest wybitnym polskim naukowcem, którego osiągnięcia w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych zdobyły szerokie uznanie. Jako dr hab. nauk inżynieryjno-technicznych oraz profesor Politechniki Śląskiej, Kasprzyk koncentruje się na komputerowym wspomaganiu identyfikacji procesów oraz komputerowych systemach sterowania.
Jego prace obejmują szczególne aspekty programowania sterowników przemysłowych oraz badania nad półaktywnym tłumieniem drgań w pojazdach. Już od 1976 roku związany jest z zespołem prof. A. Niederlińskiego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Kasprzyk jest nie tylko nauczycielem akademickim, ale również aktywnym uczestnikiem wielu projektów związanych z inżynierią, które mają na celu rozwijanie nowoczesnych technologii w przemyśle. Jego wiedza oraz doświadczenie przyczyniają się do postępu w dziedzinach, które łączą inżynierię z informatyką.
Działalność badawcza
Działalność badawcza profesora Jerzego Kasprzyka obejmuje szeroką gamę zagadnień tematycznych. W szczególności, jeden z jego kluczowych obszarów to tworzenie modeli matematycznych procesów, które są oparte na eksperymentach identyfikacyjnych. Początki tych badań sięgają jego pracy doktorskiej, w której zajmował się modelowaniem reaktora PCW, mającym na celu komputerowe sterowanie.
Profesor Kasprzyk kontynuował swoje badania, skupiając się na rozwoju systemu eksperckiego do identyfikacji procesów, znanego jako EDIP (Ekspert Do Identyfikacji Procesów) oraz w wersji angielskiej EFPI (Expert For Process Identification). W miarę upływu czasu, system ten przeszedł ewolucję do formy MultiEDIP, z dodatkowymi możliwościami obsługi procesów wielowymiarowych. Na szczególną uwagę zasługują jego badania dotyczące wykorzystania metod identyfikacji do tworzenia modeli obiektów akustycznych, które są zastosowane w układach aktywnego tłumienia hałasu. Rezultaty tych badań zostały zebrane i podsumowane w rozprawie habilitacyjnej.
Obok badań nad modelowaniem, profesor angażował się także w zagadnienia programowania sterowników przemysłowych, uwzględniając wytyczne wynikające z normy IEC 61131-3. Badania, które prowadził od roku 2011, skupiały się na półaktywnym tłumieniu drgań w pojazdach, przy użyciu tłumików magnetoreologicznych, co miało na celu poprawę komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy.
Innym aspektem jego badań była inteligentna detekcja błędów w pracy maszyn, z czym miał okazję się zmierzyć na przykładzie przekrawacza w linii produkcji tektury. Jerzy Kasprzyk to również autor dwóch monografii oraz ponad 80 publikacji naukowych. Ponadto, współpracował przy opatentowaniu wynalazku nr 227773, który dotyczy sposobu ustalania oraz identyfikacji defektów podzespołów tekturnicy, z szczególnym uwzględnieniem przekrawacza.
W ciągu swojej kariery, aktywnie uczestniczył w licznych projektach naukowo-badawczych i kierował projektem adresowanym na modelowanie i sterowanie w półaktywnych układach zawieszenia pojazdów mechanicznych, który był finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Jego osiągnięcia obejmują także bycie promotorem w trzech ukończonych przewodach doktorskich, recenzentem pięciu prac doktorskich oraz dwóch rozpraw habilitacyjnych.
Działalność dydaktyczna
Dr hab. inż. Jerzy Kasprzyk może poszczycić się rozległym dorobkiem dydaktycznym, który obejmuje nie tylko przygotowanie różnorodnych materiałów, ale również prowadzenie zajęć na Politechnice Śląskiej. Jego aktywności dydaktyczne prowadzone są na różnych poziomach kształcenia, w tym na studiach inżynierskich, magisterskich oraz doktoranckich.
W ramach swojego nauczania, Jerzy Kasprzyk prowadził zajęcia zarówno w języku polskim, jak i angielskim w takich kierunkach jak Automatyka i Robotyka, Elektrotechnika oraz Control, Electronic and Information Engineering. Tematyka jego wykładów koncentruje się na wykorzystaniu metod matematycznych w praktyce inżynierskiej, a także na projektowaniu oraz programowaniu systemów sterowania. W programie nauczania można znaleźć przedmioty takie jak:
- Identyfikacja Procesów,
- Sterowniki Przemysłowe,
- Sterowniki w Systemach Pomiarowych,
- Komputerowe Systemy Sterowania,
- Applications of Control Systems,
- Systemy i Sterowanie.
Wykłady dla doktorantów obejmowały zaawansowane przedmioty, w tym Modelowanie i Analiza Obiektów Dynamicznych, Modelowanie Matematyczne i Symulacja Procesów, Metody i Systemy Przetwarzania Informacji.
Co więcej, dr Kasprzyk był promotorem ponad 150 prac dyplomowych, zarówno inżynierskich, jak i magisterskich, na kierunkach związanych z Automatyką, Robotyką oraz Control, Electronic and Information Engineering.
Warto również wspomnieć, że Jerzy Kasprzyk jest współautorem pierwszego w Polsce podręcznika dotyczącego programowania sterowników PLC, co znacząco przyczyniło się do rozwoju tej dziedziny w Polsce.
W latach 1991–1993 brał udział w międzynarodowym programie Tempus, który dotyczył edukacji w zakresie systemów kontrolnych i technologii informacyjnej, a następnie, w latach 1995-1997, uczestniczył w programie Tempus związanym z technologią informacyjną dla systemów kontrolnych i wsparcia decyzji.
Działalność organizacyjna i ekspercka
W latach 2019–2022 Jerzy Kasprzyk pełnił zaszczytną rolę Zastępcy Kierownika Katedry Pomiarów i Systemów Sterowania, co stanowiło istotny krok w jego karierze akademickiej oraz organizacyjnej. Jego zaangażowanie w rozwój wiedzy technicznej zostało również podkreślone poprzez pełnienie funkcji koordynatora kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Śląskiej, gdzie skutecznie wspierał studentów w ich edukacyjnej drodze.
W okresie 2007–2011 Jerzy Kasprzyk zarządzał Studium podyplomowym Komputerowe systemy sterowania i zarządzania produkcją, które było prowadzone na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Dzięki jego staraniom program ten zyskał na znaczeniu oraz przyciągnął wielu zainteresowanych.
W latach 2018–2019 aktywnie uczestniczył w innowacyjnym programie kształcenia na piątym poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji. Jako koordynator kierunku Automatyka i Robotyka współpracował w projekcie, który miał kluczowe znaczenie dla przemysłu motoryzacyjnego, zleconym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Inicjatywy te otworzyły nowe możliwości dla studentów i pozytywnie wpłynęły na kształcenie w tym obszarze.
Jerzy Kasprzyk był także ekspertem w ramach programu Foresight, który koncentrował się na priorytetowych innowacyjnych technologiach dotyczących automatyki, robotyki oraz technik pomiarowych. Jego wiedza i doświadczenie były nieocenione również w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, gdzie działał w ramach działania 4.5, wspierając inwestycje istotne dla gospodarki.
Nagrody i osiągnięcia
Jerzy Kasprzyk jest osobą, która zdobyła wielkie uznanie w swej dziedzinie. Jego osiągnięcia naukowe oraz zawodowe przyczyniły się do licznych odznaczeń.
W 2012 roku otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej, co stanowi znaczące wyróżnienie w polskiej edukacji.
W 2017 roku uhonorowano go złotym medalem za długoletnią służbę, co zaświadcza o jego niezwykłej dedykacji i wkładzie w branżę.
Dodatkowo, Jerzy Kasprzyk został nagrodzony przez Ministra oraz zdobył wiele nagród Rektora Politechniki Śląskiej, co potwierdza jego niezrównane osiągnięcia w środowisku akademickim.
Przypisy
- Piotr Krauze, Jerzy Kasprzyk. Driving Safety Improved with Control of Magnetorheological Dampers in Vehicle Suspension.. „Applied Sciences”. 10 (24), s. 8892, 2020 r. DOI: 10.3390/app10248892.
- Piotr Krauze, Jerzy Kasprzyk, Jarosław Rzepecki. Experimental attenuation and evaluation of whole body vibration for an off-road vehicle with magnetorheological dampers.. „Journal of Low Frequency Noise Vibration and Active Control”. 38 (2), s. 852-870, 2019 r. DOI: 10.1177/1461348418782166.
- Piotr Krauze, Jerzy Kasprzyk, Andrzej Kozyra, Jarosław Rzepecki. Experimental analysis of vibration control algorithms applied for an off-road vehicle with magnetorheological dampers.. „Journal of Low Frequency Noise Vibration and Active Control”. 37 (3), s. 619-639, 2018 r. DOI: 10.1177/1461348418756018.
- Jerzy Kasprzyk, Stanisław Musiałek. Intelligent Fault Detection and Diagnosis of a Rotary Cutoff in a Corrugator. „Proceedings of the 20th IEEE International Conference on Methods and Models in Automation and Robotics”, s. 1016-1021, 2015 r. Międzyzdroje.
- Model identification for Active Noise Control – a case study.. „Archives of Control Sciences”. 14 (3), s. 219 -243, 2004 r.
- Antoni Niederliński, Jerzy Kasprzyk, Jarosław Figwer: MULTI-EDIP - Analizator Wielowymiarowych Sygnałów i Obiektów. Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 1997 r.
- Antoni Niederliński, Jerzy Kasprzyk, Jarosław Figwer. EFPI - An Integrated Sofware Environment for System- and Signal Identification. „Proceedings of the 9th IFAC/IFORS Symposium on Identification and System Parameter Estimation”. 1, s. 567-572, 1991 r. Budapeszt.
- a b c Jerzy Kasprzyk: Programowanie sterowników przemysłowych.. Warszawa: WNT, 2006 r. ISBN 978-83-204-3109-4.
- a b c Jerzy Kasprzyk: Komputerowe wspomaganie identyfikacji procesów.. Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2006 r.
- Tadeusz Legierski, Jerzy Kasprzyk, Janusz Wyrwał, Janusz Hajda: Programowanie sterowników PLC. Gliwice: Wydawnictwo Pracowni Komputerowej Jacka Skalmierskiego, 1998 r., s. 1-521.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Stopyra | Andrzej Karpiński (historyk) | Teresa Kowalska | Piotr Wilk (muzykolog) | Małgorzata Nowaczyk | Barbara Dunin-Kęplicz | Julian Kornhauser | Jarosław Mamczarski | Róża Schindler-Süss | Jacek Ropski | Bogusław Tracz | Władysław Dworaczek | Henryk Jaroszewicz | Aleksander Błaszczyk | Leszek Jodliński | Renata Przybylska | Leszek Marynowski | Wilhelm von Blandowski | Mirosława Hanusiewicz-Lavallee | Jakub NalepaOceń: Jerzy Kasprzyk