Mirosława Hanusiewicz-Lavallee, urodzona 15 maja 1963 roku, to uznawana za jeden z ważniejszych głosów w polskiej literaturze współczesnej. Jest wybitną historyczką literatury, która zyskała szacunek dzięki swoim badaniom oraz publikacjom akademickim. Aktualnie pełni funkcję profesora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie prowadzi zajęcia dotyczące analizy literackiej oraz teorii literatury.
Życiorys
Urodziny Mirosławy Hanusiewicz-Lavallee miały miejsce 15 maja 1963 roku w Gliwicach. Zaczynając swoją edukację, ukończyła studia magisterskie z zakresu filologii polskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1986 roku zdobyła tytuł zawodowy magistra na podstawie rozprawy, której tematem była Ironia i koncept w liryce Jana Andrzeja Morsztyna, korzystając z cennych wskazówek promotor prof. Jadwigi Sokołowskiej.
Stopień doktora w dziedzinie literaturoznawstwa uzyskała w 1992 roku, również na podstawie rozprawy, którą była Świat podzielony. O poezji Sebastiana Grabowieckiego. W pracy tej pod przewodnictwem prof. J. Sokołowskiej, miała okazję zgłębić istotne tematy dotyczące literatury polskiej. Kolejnym krokiem w jej karierze naukowej był stopień doktora habilitowanego, który uzyskała w 1999 roku na podstawie pracy Święte i zmysłowe w poezji religijnej polskiego baroku, która została uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów RP w 2000 roku. W 2005 roku Mirosława Hanusiewicz-Lavallee otrzymała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
W swojej karierze akademickiej była także stypendystką wielu prestiżowych instytucji, w tym Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (1990), British Council (studia w Emmanuel College, University of Cambridge, 1993), Uniwersytetu w Genewie (1993), Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (2000), oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Warburg Institute, Londyn, 2006). Ponadto była stypendystką Towarzystwa Przyjaciół KUL (Sorbonne, Paryż, 2006).
Jej kariera zawodowa związana była z Wydziałem Nauk Humanistycznych KUL, gdzie od października 1987 roku pracowała najpierw jako asystent w Katedrze Literatury Staropolskiej, a następnie awansowała kolejno na adiunkta (1992), profesora nadzwyczajnego (2000) oraz profesora zwyczajnego (od 2007). Od października 1999 roku kieruje Katedrą Literatury Staropolskiej, a w latach 1999-2002 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej KUL. W latach 2000-2006 miała także zaszczyt pełnić rolę twórczyni i pierwszego dyrektora Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych KUL.
Od 2006 roku Mirosława Hanusiewicz-Lavallee jest redaktorem naczelnym „Roczników Humanistycznych”. W latach 2004-2014 była członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. Jej przynależność do wspólnot naukowych obejmuje Towarzystwo Naukowe KUL oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza. Od 2015 roku jest członkiem-korespondentem Wydziału I Filologicznego Polskiej Akademii Umiejętności.
W 2016 roku została wybrana do składu Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, na kadencję 2017-2020. W 2019 roku stała się członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji, a w 2023 roku została ponownie wybrana do Rady Doskonałości Naukowej II kadencji, obejmującej lata 2024-2027.
Zainteresowania naukowe
Zainteresowania naukowe profesor Mirosławy Hanusiewicz-Lavallee obejmują różnorodne aspekty literatury polskiej z czasów minionych, ze szczególnym naciskiem na barok. W zakresie tych badań zwraca uwagę na:
- literaturę religijną oraz erotyczną z okresu XV-XVIII wieku,
- kwestie związane z przekładem tekstów staropolskich,
- język artystyczny oraz jego funkcje,
- tradycje humanistyczne,
- komparatystyczne konteksty kultury literackiej, zwłaszcza w kontekście polsko-brytyjskich relacji kulturalnych.
Ważniejsze publikacje
Książki
Wśród ważniejszych badań i publikacji Mirosławy Hanusiewicz-Lavallee, można znaleźć szereg książek, które przyczyniają się do zrozumienia polskiej literatury. Jednym z kluczowych tytułów jest „The Call of Albion: Protestants, Jesuits, and British Literature in Poland-Lithuania, 1567-1775”, wydana przez Brill w 2024 roku, licząca 468 stron. Inna istotna praca, „W stronę Albionu. Studia z dziejów polsko-brytyjskich związków literackich w dobie wczesnonowożytnej”, opublikowana w Lublinie przez Wydawnictwo KUL w 2017 roku, obejmuje 352 strony. Warto również zwrócić uwagę na „Pięć stopni miłości. O wyobraźni erotycznej w polskiej poezji barokowej”, wydaną przez Semper w Warszawie w 2004 roku, która zawiera 175 stron. Inne ważne publikacje, to „Święte i zmysłowe w poezji religijnej polskiego baroku” z 1998 roku oraz „Świat podzielony. O poezji Sebastiana Grabowieckiego”, która ukazała się w 1994 roku.
Artykuły
W dorobku naukowym Hanusiewicz-Lavallee znajdują się także liczne artykuły, które stanowią znaczący wkład w badania nad literaturą. Na przykład, „Denominations and Poetics. Confessional Profiles of Polish Renaissance and Baroque Religious Poetry” opublikowany w 2022 roku, w którym autorka analizuje różnorodność poetycką w kontekście religijnym. W 2020 roku ukazał się artykuł pt. „Uwagi o polskiej liryce psalmicznej drugiej połowy wieku XVI”, który można znaleźć w „Pamiętniku Literackim”. Warto też wspomnieć o „Echoes of the 1580 Jesuit Mission to England in Early Modern Poland”, który bada wpływ jezuickiej misji na literaturę polską. Inne znaczące prace to „Polski kryzys tożsamości. Obraz „potopu” w twórczości Wespazjana Kochowskiego”, a także artykuły dotyczące przetłumaczenia dzieł religijnych i literackich w Polsce i Europie Centralnej.
Prace redakcyjne
Mirosława Hanusiewicz-Lavallee pełniła również funkcję redaktorki wielu cennych publikacji. Na przykład, w 2018 roku ukazała się książka „Sława z dowcipu sama wiecznie stoi…”, która została ofiarowana Profesor Alinie Nowickiej-Jeżowej z okazji jej jubileuszu. Warto odnotować współredagowanie „Humanitas i christianitas w kulturze polskiej” z 2009 roku, która zyskała uznanie w środowisku akademickim. W 2015 roku zredagowała publikację „Wśród krajów Północy”, badającą kulturowe i literackie interakcje w Rzeczypospolitej. Redaktorowała także znane dzieła dotyczące literatury polskiego baroku, dążąc do ukazania różnorodności i złożoności polskiej tradycji literackiej.
Przypisy
- Lista kandydatów wybranych na członków RDN, odrębna dla każdej dyscypliny, zawierająca nazwiska i imiona wybranych kandydatów wraz z nazwami podmiotów ich zgłaszających. konstytucjadlanauki.gov.pl. [dostęp 26.05.2019 r.]
- KUL - Wydział Nauk Humanistycznych - Prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee - nagrody, odznaczenia, stypendia [online], www.kul.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- KUL - Nauka - Naukowcy z KUL w Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych [online], www.kul.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- KUL - Wydział Nauk Humanistycznych - Prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee - zainteresowania [online], www.kul.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- https://web.archive.org/web/20151222125231/http://www.tnn.pl/himow_osoba.php?idho=1253, http://www.kul.pl/prof-dr-hab-miroslawa-hanusiewicz-lavallee-funkcje,art_35111.html
- https://web.archive.org/web/20151222101706/http://www.kul.pl/prof-miroslawa-hanusiewicz-lavallee-czlonkiem-pau,art_61891.html, http://pau.krakow.pl/index.php/pl/struktura/czlonkowie-pau
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wilhelm von Blandowski | Leszek Marynowski | Renata Przybylska | Leszek Jodliński | Aleksander Błaszczyk | Henryk Jaroszewicz | Władysław Dworaczek | Bogusław Tracz | Jerzy Kasprzyk | Jerzy Stopyra | Jakub Nalepa | Jacek Rydzewski | Tadeusz Lubelski | Jacek Ropski | Róża Schindler-Süss | Jarosław Mamczarski | Julian Kornhauser | Barbara Dunin-Kęplicz | Małgorzata Nowaczyk | Piotr Wilk (muzykolog)Oceń: Mirosława Hanusiewicz-Lavallee