Róża Schindler-Süss


Róża Schindler-Süss, znana również jako Rosa Schindler-Süss, to interesująca postać muzyczna z przełomu XIX i XX wieku. Urodziła się 2 września 1872 roku w Gliwicach, jednakże jej data oraz miejsce śmierci pozostają do dziś nieznane.

Była nie tylko utalentowaną skrzypaczką, ale również z powodzeniem sprawdziła się jako pedagożka, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi pokoleniami muzyków. Co istotne, pochodziła z rodziny żydowskiej, co wpływało na jej życie i karierę w kontekście historycznych wydarzeń tamtego okresu.

Życiorys

Róża Schindler-Süss była prominentną postacią w polskim życiu muzycznym, mającą wpływ na rozwój wielu młodych talentów. Uczyła się pod okiem znakomitego skrzypka Josepha Joachima. W 1892 roku zdobyła prestiżowe stypendium im. Felixa Mendelssohna, co pozwoliło jej na dalszy rozwój artystyczny.

Po zakończeniu edukacji, objęła stanowisko nauczycielki klasy skrzypiec w Liceum Muzycznym Heleny Kijeńskiej z siedzibą w Łodzi. Jej uczniem był m.in. Paweł Klecki, który stał się znanym muzykiem.

Róża nie ograniczała się jedynie do nauczania. Jako utalentowana solistka koncertowała w Łodzi, występując z towarzyszeniem Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. Jej talent był także doceniany w Filharmonii Warszawskiej, gdzie grała na wielu prestiżowych koncertach.

Była również matką tłumaczki i pisarki Ilony Ralf Sues, oraz aktorki Lilly Sueß-Eisenlohr, znanej również jako Lili Valenty. Róża miała również syna, Harrego Egona Arno Suessa, który urodził się 7 września 1905 roku w Łodzi, a zmarł 24 kwietnia 1970 roku w tym samym mieście.

Przypisy

  1. Schindler-Süss Róża | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 09.01.2022 r.]
  2. L.A. TIMESL.A.T. ARCHIVES L.A. TIMESL.A.T., Lily Valenty; Immigrant Character Actress in Television Series, Movies, Los Angeles Times, 18.04.1987 r. [dostęp 02.11.2022 r.] (ang.).
  3. SilkeS. Wenzel: SilkeS., Rosa Schindler. MUGI. Musikvermittlung und Genderforschung: Lexikon und multimediale Präsentationen, 19.08.2009 r. Brak numerów stron w książce.
  4. Polski kalendarz muzyczny na rok 1920, red. M. Skolimowski, Warszawa 1920.
  5. Der Oberschlesische Wanderer, 1872, Jg. 45, Nr. 106., page 3.
  6. Biographisches Lexikon der Theaterkünstler, Teil 1, pp. 213-214.
  7. a, Ilona Ralf Sues: author of "Shark's Fins and Millet", 1950.

Oceń: Róża Schindler-Süss

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:9