Aleksander Błaszczyk


Aleksander Błaszczyk, ur. 4 lutego 1947 roku w Gliwicach, to postać znana w polskim środowisku akademickim oraz politycznym. Jest matematykiem, który wnosi znaczący wkład w dziedzinę nauk matematycznych, pełniąc jednocześnie rolę wykładowcy na uczelniach wyższych.

Jego dorobek naukowy oraz działalność jako profesor przyczyniły się do rozwinięcia wiedzy matematycznej w Polsce, a także do kształcenia kolejnych pokoleń studentów. Ponadto, zaangażował się w życie polityczne, co dodatkowo wzbogaciło jego biografię o nowe wyzwania oraz doświadczenia.

Życiorys

Akademicka kariera Aleksandra Błaszczyka rozpoczęła się na filii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w późniejszych latach przekształcił się w Uniwersytet Śląski w Katowicach. Ukończył studia w 1970 roku, a cztery lata później, w 1974, uzyskał stopień doktora nauk matematycznych pod opieką profesora Jerzego Mioduszewskiego.

Habilitację zaliczył w 1984 roku, a w 1996 roku otrzymał zaszczytny tytuł profesora nauk matematycznych. Od początku swojej kariery zawodowej, czyli od 1970 roku, był związany z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie awansował na profesora zwyczajnego.

W jego osiągnięciach zawodowych znajduje się również funkcja prorektora Wyższej Szkoły Handlowej im. Królowej Jadwigi w Rudzie Śląskiej. Był kierownikiem Katedry Matematyki i Jej Stosowania w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a swoją wiedzę dzielił również jako członek Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 40 publikacji, które koncentrują się przede wszystkim na teorii mnogości, topologii oraz algebrze Boole’a. W 2011 roku dołączył do komitetu redakcyjnego czasopisma „Wiadomości Matematyczne”. W swojej karierze politycznej wstąpił do Platformy Obywatelskiej, gdzie został wybrany na przewodniczącego zarządu powiatowego tej partii na terenie Rudy Śląskiej.

Wypromowani doktorzy

Wśród wypromowanych doktorów znajdują się następujące osoby:

  • 1989: Kim Dok Yong, temat pracy: Struktura homeomorfizmów i zanurzeń przestrzenni topologicznych,
  • 1995: Sławomir Turek, temat pracy: Własności topologiczne minimalnych układów dynamicznych,
  • 2000: Wiesław Kubiś, temat pracy: Abstrakcyjne struktury wypukłe w topologii i teorii mnogości,
  • 2000: Andrzej Kucharski, temat pracy: Granice odwrotne i ich zastosowania w teorii mnogości i topologii,
  • 2005: Anna Brzeska, temat pracy: Własności topologiczne i kombinatoryczne różnych wersji forcingu Lavera,
  • 2014: Wojciech Bielas, temat pracy: Łańcuchy w przestrzeniach topologicznych i kratach.

Wybrane publikacje

Oto zestawienie wybranych publikacji autorstwa Aleksandra Błaszczyka, które stanowią istotny wkład w dziedzinie matematyki oraz jej zastosowań.

  • Aleksander Błaszczyk, Sławomir Turek: Wstęp do matematyki (z elementami zastosowań w ekonomii). Dąbrowa Górnicza: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, 2001. Brak numerów stron w książce.
  • Aleksander Błaszczyk, Sławomir Turek: Teoria Mnogości. Warszawa: PWN, 2007. Brak numerów stron w książce.

Przypisy

  1. Aleksander Marian Błaszczyk. The Mathematics Genealogy Project. [dostęp 26.09.2013 r.]
  2. Zarząd w powiecie PO RP w Rudzie Śląskiej. platforma.org. [dostęp 18.03.2012 r.]

Oceń: Aleksander Błaszczyk

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:19